Papież: aby wyjść z pandemii potrzebne zaangażowanie wszystkich

- Reklama -

Franciszek podkreślił w rozważaniach przed modlitwą, że potrzebne jest nowe spojrzenie na siebie samych i na rzeczywistość, by odkryć obecność Boga.

„To jest nasza ufność i to daje nam siłę, by iść naprzód każdego dnia z cierpliwością siejąc dobro, które przyniesie owoce” – dodał papież zwracając się do setek osób obecnych na placu Świętego Piotra.

Następnie zaznaczył, że taka postawa jest ważna także w tym, co dotyczy wychodzenia z pandemii. „Trzeba pielęgnować ufność, że jest się w rękach Boga, a jednocześnie wszyscy muszą zaangażować się, by odbudować i zacząć od nowa, z cierpliwością i wytrwałością”.

Franciszek zwrócił uwagę na to, że w Kościele może pojawić się „chwast nieufności”; „zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i porażki różnych projektów czy inicjatyw” – wyjaśnił.

Wskazał: „Do nas należy zasiew: z miłością, zaangażowaniem, cierpliwością. Ale siła tego zasiewu jest boska”.

Papież nawiązał do niedzielnej uroczystości przekazania w sycylijskim porcie Augusta wraku kutra, który zatonął na Morzu Śródziemnym w kwietniu 2015 roku. Dokładna liczba ofiar tej katastrofy nie jest znana; szacuje się , że zginęło ponad 800 migrantów.

Franciszek oświadczył: „niech ten symbol wielu tragedii na Morzu Śródziemnym apeluje do sumień wszystkich i sprzyja wzrostowi bardziej solidarnej ludzkości, która obala mury obojętności”.

„Pomyślmy o tym, że Morze Śródziemne stało się największym cmentarzyskiem w Europie” – wezwał.

Przypomniał także, że sobota była Dniem Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. „Nie można zamykać oczu na wyzysk dzieci, pozbawionych prawa do zabawy, nauki i do marzeń” – oświadczył.

Papież przytoczył statystyki Międzynarodowej Organizacji Pracy, według których obecnie na świecie ponad 150 milionów dzieci wyzyskuje się w pracy. „To tragedia. 150 milionów, to mniej więcej tyle, ile wynosi liczba wszystkich mieszkańców Hiszpanii, Francji i Włoch. To dzieje się dzisiaj, tyle dzieci jest wyzyskiwanych” – powiedział Ojciec Święty. Wezwał do wspólnego wysiłku, by „wyeliminować to niewolnictwo naszych czasów”.

Papież zaapelował także o przezwyciężenie kryzysu i katastrofy humanitarnej w regionie Tigraj w Etiopii i przypomniał, że panuje tam głód i ma miejsce katastrofa humanitarna. Podczas konfliktu między rządem kraju a lokalnymi bojówkami doszło tam do masakr ludności cywilnej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -