- Reklama -

Papież do nowych księży: bądźcie kapłanami ludu Bożego, a nie państwa

Zobacz

- Reklama -

W homilii w bazylice Świętego Piotra Franciszek zwrócił się do nowych księży: „Proszę was, oddalcie się od próżności, pychy i od pieniędzy. Diabeł wchodzi przez kieszenie”.

Przypominał, że kapłani muszą być ubodzy, „tak, jak ubogi jest święty lud Boży”. „Nie bądźcie karierowiczami – wzywał. – Kiedy robisz karierę kościelną, stajesz się urzędnikiem”.

Papież przestrzegał również, że „gdy kapłan zaczyna być przedsiębiorcą, traci bliskość z Ludem Bożym i ubóstwo, które upodabnia do Chrystusa”. Tacy kapłani to „księża-przedsiębiorcy, a nie słudzy” – zauważył.

Franciszek apelował również o to, by „nie obgadywać” innych i nie plotkować. „Pokaż, że masz spodnie i powiedz w twarz komuś to, co masz do powiedzenia” – radził.

Wśród nowo wyświęconych księży w 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest sześciu Włochów, w tym 28-letni rzymianin Samuel Piermarini, Rumun, Kolumbijczyk i Brazylijczyk. Piermarini był wielką nadzieją piłki nożnej i otrzymał propozycję gry w klubie AS Roma. Odmówił jednak podpisania kontraktu i zamiast koszulki znanego klubu wybrał sutannę.

Po raz pierwszy od początku pandemii przed ponad rokiem papieska msza, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, została odprawiona przy głównym ołtarzu bazyliki Świętego Piotra, a nie jak dotąd przy ołtarzu katedry.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -