Papież: jeśli Kościół dzieli się na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu

- Reklama -

Na mszy w bazylice Świętego Piotra było około tysiąca osób, czyli więcej niż dotychczas, odkąd wprowadzono reguły reżimu sanitarnego

W homilii papież podkreślił: „Wszyscy, szczególnie w okresach trudnych, takich jak ten, przez który przechodzimy z powodu pandemii, szukamy pocieszenia”.

„Często jednak uciekamy się jedynie do ziemskich pociech, które szybko gasną. Jezus oferuje nam dzisiaj pocieszenie z nieba, Ducha Świętego, słodką radość serc” – mówił.

Franciszek ostrzegł, że pociechy tego świata są jak „środki znieczulające; dają chwilową ulgę, ale nie leczą głębokiego zła, które nosimy w sobie”; działają „na powierzchni, na poziomie zmysłów, ale nie serca”.

Papież wezwał: „Siostro, bracie, jeśli odczuwasz mrok samotności, jeśli nosisz w sobie głaz, który tłumi nadzieję, jeśli masz w sercu palącą ranę, jeśli nie możesz znaleźć drogi wyjścia, otwórz się na Ducha Świętego”.

Jak zaznaczył, wierzący są wezwani do tego, by byli pocieszycielami; „nie poprzez wielkie przemówienia, ale stając się bliskimi, nie poprzez okolicznościowe słowa, ale poprzez modlitwę i bliskość”.

Zdaniem Franciszka dziś jest czas pocieszenia. „Jest to bardziej czas radosnego głoszenia Ewangelii niż walki z pogaństwem. Jest to czas, by nieść radość Zmartwychwstałego, a nie narzekać na dramat sekularyzacji” – wyjaśnił.

„Jest to czas, w którym trzeba świadczyć o miłosierdziu, bardziej niż wpajać zasady i normy” – oświadczył.

Apelował też: „Żyjmy teraźniejszością”.

„Dzisiaj, jeśli posłuchamy Ducha Świętego, nie będziemy się koncentrowali na konserwatystach i postępowcach, tradycjonalistach i innowatorach, na prawicy i lewicy, (bo) jeśli takie są kryteria, to znaczy, że w Kościele zapomina się o Duchu Świętym” – mówił papież kładąc nacisk na potrzebę jedności, zgody, harmonii różnorodności.

Ostrzegał ludzi Kościoła przed stawianiem na pierwszym miejscu projektów, struktur i planów reform, popadaniem w funkcjonalizm i efektywność. W ten sposób „nie przyniesiemy owoców” – argumentował.

Wezwał: „Postawmy Boga na pierwszym miejscu”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -