Papież: Kościół musi być wspólnotą zapraszającą wszystkich, a nie zamkniętym kręgiem

- Reklama -

W bazylice Świętego Piotra papież odprawił mszę z okazji uroczystości Bożego Ciała, która tego dnia obchodzona jest między innymi we Włoszech. Obecnych było około 200 osób, zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego.

W homilii za “dramat” obecnych czasów uznał to, że pragnienie i poszukiwanie Boga wygasa. “To pragnienie Boga prowadzi nas do ołtarza. Jeśli nie ma pragnienia, nasze celebracje stają się bezowocne” – ocenił Franciszek.

“Także Kościołowi nie może wystarczyć mała grupka tych samych ludzi, którzy gromadzą się na Eucharystii” – wskazał. “Musimy wyjść do miasta, spotkać się z ludźmi, nauczyć się rozpoznawać i rozbudzać w nich pragnienie Boga i pragnienie Ewangelii” – podkreślił.

Papież wyjaśnił, że “Bóg czyni siebie małym, jak kawałek chleba i dlatego potrzebne jest wielkie serce, aby móc go rozpoznać, uwielbić i przyjąć”.

Ale – jak dodał – “jeśli nasze serce zamiast wielkiej sali przypomina składzik, w którym z żalem przechowujemy stare rzeczy, jeśli przypomina strych, na który dawno temu odłożyliśmy nasz entuzjazm i nasze marzenia, jeśli przypomina ciasny i ciemny pokój, ponieważ żyjemy tylko sobą, naszymi problemami i naszym rozgoryczeniem, to nie będzie można rozpoznać tej cichej i pokornej obecności Boga”.

“Także Kościół musi być dużą salą; nie małym i zamkniętym kręgiem, ale wspólnotą z szeroko otwartymi ramionami, zapraszającą wszystkich” – oświadczył Franciszek.

Zachęcił do postawienia sobie pytania: “Gdy przychodzi do nas ktoś zraniony, kto popełnił błąd, kto ma inną drogę życiową, czy Kościół jest wielką salą, by go przyjąć i doprowadzić do radości spotkania z Chrystusem?”.

Papież ostrzegł, że “Kościół doskonałych i czystych jest pomieszczeniem, w którym nie ma miejsca dla nikogo”. “Kościół z otwartymi drzwiami, który celebruje wokół Chrystusa, jest natomiast wielką salą, do której wejść mogą wszyscy” – wyjaśnił.

Franciszek tłumaczył: “Nie możesz łamać Chleba Niedzielnego, jeśli twoje serce jest zamknięte na braci. Nie możesz spożywać tego Chleba, jeśli nie dajesz chleba głodnemu. Nie możesz mieć udziału w tym Chlebie, jeśli nie dzielisz cierpień osób potrzebujących”.

Apelował do wierzących o okazywanie współczucia i solidarności po to, by – jak dodał – “świat mógł zobaczyć w nas wspaniałość Bożej miłości”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -