Papież o problemach Włoch: samobójstwa młodzieży, puste kołyski, bezrobocie

- Reklama -

Inicjatywa Kościoła nosi nazwę Projekt Policoro, od miejscowości na południu Włoch, gdzie powstał ćwierć wieku temu.

W przemówieniu do młodych ludzi, zaangażowanych w tę inicjatywę Franciszek oświadczył podczas audiencji w Watykanie, że praca to kwestia godności.

„Godność osoby nie pochodzi od pieniędzy, od rzeczy, które się wie, ale od pracy” – mówił. „Chciałbym zatrzymać się na poważnym problemie bezrobocia, które sprawia, że wielu młodych ludzi szuka alienacji” – podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na zjawisko samobójstw.

Zauważył, że Italia pogrążona jest w „zimie demograficznej”. „Brakuje młodych ludzi” – stwierdził papież i dodał, że średnia wieku mieszkańców kraju to 47 lat.

Przywołał dylematy młodych Włochów: „Jak mogę mieć dzieci, jeśli nie mam pracy?”, „Jak kobieta może mieć dzieci, skoro gdy tylko szef zobaczy ją z brzuchem, przegna ją?”. „Doszło do tego, że ciążowy brzuch stał się powodem wstydu” – powiedział.

Wzywał: „Musicie działać przeciwko temu po to, by młodzi ludzie zaczęli marzyć, by zostawali rodzicami, by mieli dzieci i aby mieli pracę”.

Franciszek zaapelował do młodzieży, by „nadała duszy ekonomii” i by „tkała solidarne społeczeństwo w momencie, gdy ekonomia wyparowuje w finansach”. „To nowa, bardziej wyszukana forma łańcuszka świętego Antoniego, który dobrze znamy” – ocenił.

Papież wskazywał, że „zajmować się kwestią pracy to promować godność osoby”. „Nie lękajcie się. Zachęcam was, byście działali na rzecz modelu gospodarki alternatywnego dla tego konsumpcyjnego” – wezwał.

Jego zdaniem fundamentami nowego modelu muszą być dzielenie się, braterstwo, bezinteresowność i zrównoważony rozwój.

Franciszek wyraził przekonanie, że trzeba zająć się młodzieżą, która nie znajduje pracy, jest zmęczona życiem, pogrążona w depresji i nie marzy już o innym świecie.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -