- Reklama -

Papież: ukrzyżowanymi naszych czasów są ofiary wojen, dyktatur i aborcji

Zobacz

- Reklama -

W katechezie wygłoszonej w bibliotece Pałacu Apostolskiego papież mówił: „Jezus powiedział kiedyś: jest dwóch panów na świecie, Bóg i pieniądz. Kto służy pieniądzu, jest przeciwko Bogu”.

„Pomyślmy o mężczyznach i kobietach chrześcijanach, którzy zostali opłaceni po to, by nie uznali w praktyce zmartwychwstania Chrystusa i nie robią tego, o co prosił, byśmy robili jako chrześcijanie” – dodał Franciszek.

Zaznaczył, że także w tym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia będą przebiegać w pandemii.

„W wielu sytuacjach cierpienia, zwłaszcza, gdy doświadczają go osoby, rodziny i narody już dotknięte przez ubóstwo, katastrofy czy konflikty, krzyż Chrystusa jest jak latarnia morska, która wskazuje port statkom na wzburzonym morzu” – stwierdził papież.

„To – zapewnił – znak nadziei, która nie zawodzi i mówi nam, że ani jedna łza, ani jeden jęk nie giną bezpowrotnie w Bożym planie zbawienia”.

Papież powiedział, odnosząc się do Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek: „Zaniesiemy w umysłach i w sercu cierpienia chorych, ubogich, odrzuconych tego świata; będziemy pamiętali o barankach złożonych w ofierze – ofiarach wojen, dyktatur, codziennej przemocy, aborcji”.

„Przed obraz ukrzyżowanego Boga przyniesiemy w modlitwie wielu, zbyt wielu ukrzyżowanych dnia dzisiejszego, którzy tylko od niego mogą otrzymać pocieszenie i sens swojego cierpienia” – mówił Franciszek.

Zwrócił się następująco do Polaków: „Jutro wejdziemy w Triduum Paschalne, w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jego zbawcze dzieło jest ostatecznym objawieniem miłości Boga, który przebacza, okazuje miłosierdzie i daje nam nowe życie”.

„Niech radość wielkanocnego poranka, pomimo zmagań z pandemią, opromieni was nadzieją, ufnością i pokojem. Życzę wam radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem i z serca wam błogosławię” – dodał papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -