Papież wydał surowe rozporządzenie w sprawie przejrzystości finansów

- Reklama -

Watykan opublikował w czwartek list apostolski Franciszka w formie motu proprio w sprawie „przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi”.

W dokumencie tym papież przywołał słowa z Ewangelii według Świętego Łukasza: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie”.

Na mocy papieskiego rozporządzenia pracownicy wszystkich szczebli kierowniczych Stolicy Apostolskiej oraz pełniący funkcje administracyjne, prawne i kontrolne muszą podpisać deklarację stwierdzającą, że nie mają prawomocnych wyroków ani nie są sądzeni czy objęci śledztwem w sprawie korupcji, fałszerstw, terroryzmu, prania pieniędzy, wykorzystywania nieletnich, oszustw podatkowych.

Ponadto muszą zadeklarować, że nie mają oszczędności ani inwestycji w krajach o wysokim ryzyku prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, w rajach podatkowych ani nie posiadają udziałów w firmach działających w sprzeczności z nauką społeczną Kościoła.

W złożonym oświadczeniu trzeba też zagwarantować, że wszystkie posiadane nieruchomości i inne dobra oraz pobierane wynagrodzenie pochodzą z legalnych źródeł, a nie z przestępstwa.

Wszystkich pracowników Watykanu obowiązuje zakaz przyjmowania prezentów o wartości większej niż 40 euro.

Nowy dokument Franciszka jest kolejnym krokiem w rozpoczętych na początku jego pontyfikatu działaniach mających na celu zapewnienie pełnej przejrzystości finansów Watykanu i dostosowania do międzynarodowych standardów.

W motu proprio papież przypomniał, że w dokumencie z maja 2020 roku uregulowano kwestie dotyczące przejrzystości i kontroli w materii kontraktów publicznych Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

„Ale – jak dodał – korupcja może ujawniać się w różnych formach”, nie tylko przy przetargach. Dlatego, zaznaczył papież, konieczne są kroki mające na celu zapobieganie „konfliktom interesów, klientelizmowi i wszelkiej korupcji”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -