Papież zaapelował o to, by unikać wzrostu napięcia na Ukrainie

- Reklama -

Papież stojąc w oknie Pałacu Apostolskiego powiedział wiernym zebranym na placu Świętego Piotra: „Śledzę z zaniepokojeniem wydarzenia na niektórych terenach wschodniej Ukrainy, gdzie w ostatnich miesiącach mnożą się naruszenia rozejmu. Obserwuję z niepokojem nasilenie aktywności militarnej”.

„Wyrażam mocne pragnienie, by unikano wzrostu napięcia i by, przeciwnie, wykonano gesty, które byłyby w stanie krzewić wzajemne zaufanie i sprzyjać pojednaniu oraz pokojowi, tak bardzo potrzebnym i tak pożądanym” – oświadczył Franciszek.

Następnie dodał: „Na sercu trzeba mieć także poważną sytuację humanitarną, w jakiej znalazł się ten naród, któremu wyrażam moją bliskość i w intencji którego proszę was o modlitwę”.

Papież modlił się z wiernymi za Ukrainę.

Nawiązał też do sobotniej beatyfikacji sześciu cystersów w opactwie Casamari we włoskim regionie Lacjum, zamordowanych przez francuskich żołnierzy pod koniec XVIII wieku.

Franciszek wyjaśnił: „W 1799 roku, kiedy francuscy żołnierze wycofując się z Neapolu plądrowali kościoły i klasztory, ci łagodni uczniowie Chrystusa stawiali opór z heroiczną odwagą, aż do przelania krwi broniąc Eucharystii przed profanacją”.

„Niech ich przykład pobudzi nas do większego dążenia do wierności Bogu i do przemiany społeczeństwa i uczynienia go bardziej sprawiedliwym i braterskim” – dodał.

W rozważaniach przed modlitwą papież mówił, że „być chrześcijaninem nie oznacza przede wszystkim doktryny czy ideału moralnego”, ale żywą relację z Jezusem.

Pozdrawiając wiernych, także Polaków, Franciszek , który po raz pierwszy od miesiąca odmówił modlitwę w oknie pałacu, wyznał, że bardzo brakowało mu kontaktu z ludźmi na placu. „Bogu dzięki możemy znów spotkać się na tym placu” – dodał odnosząc się do złagodzenia restrykcji.

„Powiem wam coś, brakuje mi placu, kiedy muszę odmawiać modlitwę w bibliotece” – powiedział Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -