Papugi kakadu uczą się, “papugując” jedna drugą

Udostępnij

Dorastająca do 50 cm długości kakadu żółtoczuba zamieszkuje między innymi Australię i Nową Gwineę. Kilka tych australijskich nauczyło się, jak otwierać pojemniki na śmieci, by dostać się do znajdujących się tam resztek jedzenia. Jak się okazało, cenna umiejętność szybko rozprzestrzeniła się wśród innych kakadu, bo ptaki te zaczęły kopiować to zachowanie. Efekt jest taki, że przypadki plądrowania pojemników rozprzestrzeniały się we wschodniej Australii falami. „Gdyby uczyły się tego indywidualnie, obserwowalibyśmy to zachowanie losowo, ale ich metoda tak naprawdę rozprzestrzenia się z jednego przedmieścia na drugie” – wyjaśnia Barbara Klump z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech.

Już kilka lat temu Richard Major z Australian Museum Research Institute w Sydney sfilmował kakadu żółtoczubą, która unosiła wieko pojemnika na śmieci. Udostępnił to wideo koledze Barbary Klump. Zaintrygowani tym zachowaniem naukowcy poprosili mieszkańców przedmieść z okolic Sydney i Wollongong o pomoc w obserwacjach kakadu i zgłaszanie przypadków plądrowania pojemników na śmieci w swoich dzielnicach.

Na początku projektu, w roku 2018 r., naukowcy udokumentowali otwieranie pojemników przez kakadu na trzech przedmieściach. Jednak pod koniec 2019 r., jak wynika z 1396 raportów, ptaki plądrowały kosze na przedmieściach 44 miast. Mapując zgłoszone obserwacje, naukowcy wykryli wyraźny wzorzec dzielenia się wiedzą, gdy incydenty rozprzestrzeniały się geograficznie na zewnątrz od miejsc początkowych.

Analizy nagrań wideo pozwoliły zaobserwować pięcioetapowy proces, obejmujący podważanie, otwieranie, trzymanie, chodzenie i przewracanie – wszystko to wymaga określonych ruchów głowy i nóg wokół pokrywy oraz odpowiedniego ustawienia się na podstawie. Naukowcy podejrzewają, że tylko nieliczne ptaki samodzielnie zorientowały się, jak otwierać kosze, reszta nauczyła się tego od tych kilku. Różnice w technice najwyraźniej również podążały za geograficznym wzorcem rozprzestrzeniania się.

Zespół użył małych kropek farby, aby oznaczyć ponad 500 ptaków i odkrył, że około 10 proc. z nich umie otworzyć pojemniki. Były to głównie większe samce, które z jednej strony miały więcej siły do podnoszenia pokrywy, a z drugiej dominująca pozycja mogła im dawać ułatwiony dostęp do pojemników.

Jak zwraca uwagę Klump, fascynujące dla badaczy zjawisko stało się przyczyną “wielkiego bałaganu” – ptaki rozrzucają bowiem śmieci, które im się nie przydają. Problemu nie da się rozwiązać poprzez trwałe zamykanie pojemników, bo to uniemożliwiałoby automatyczne opróżnianie pojemników przez śmieciarkę. (PAP Life)

pmw/ agt/ gra/

Czytaj więcej artykułów z sekcji lifestyle

Źródło:PAP

Zobacz

USA: indeksy w górę po danych o inflacji

Indeksy giełd w USA wzrosły w środę po niższych od oczekiwań danych o inflacji. Stabilizacja wzrostu cen w amerykańskiej gospodarce sprawiła, że rynek obniżył oczekiwania wobec wrześniowej podwyżki stóp Fed. Na Wall Street lepiej radził sobie spółki technologiczne, a słabiej sektory defensywne.

Zdymisjonowany prezes spółki NJGT nie będzie również szefem Taurona Wytwarzanie

Sebastian Gola, zdymisjonowany prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, nie będzie również prezesem spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej konwencjonalne aktywa wytwórcze Taurona - wynika z informacji Grupy.
- Reklama -

REKLAMA