REKLAMA

Patkowski: katalog podmiotów mogących przejmować banki nie został rozszerzony

REKLAMA

W środę sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych wprowadziły redakcyjne poprawki do rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym. Zakłada on wypłatę takich dodatków w wysokości 3 tys. zł dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem.

W projekcie znalazły się przepisy dotyczące Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz procedur przejmowania banków. Posłowie opozycji przekonywali, że przepisy te stwarzają możliwość przejmowania niewypłacalnych banków przez spółki Skarbu Państwa, w tym takie, które nie prowadziły wcześniej działalności bankowej. Przepisy te pozwalają spółce Skarbu Państwa stać się bankiem – powiedziała podczas prac komisji Izabela Leszczyna (KO).

Wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski wyjaśnił na konferencji prasowej w Sejmie, że zmiany dotyczące procedur przejmowania banków były zgłaszane przez Komisję Europejską do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Tłumaczył, że zaproponowane przepisy mają “usprawnić ten mechanizm, żeby odpowiadał przepisom unijnym”.

“Rada Ministrów podjęła decyzję (we wtorek – PAP), że ze względu także na element tarczy antyputinowkiej, w której wzmacniamy stabilność sektora finansowego, ale przede wszystkim dbamy o kredytobiorców, żeby to doprecyzowanie przeprowadzić, żeby nie było żadnych wątpliwości, czy to ze strony KE, czy KNF czy BFG, co do tych przepisów” – powiedział.

Patkowski dodał, że w zaakceptowanych przez komisje sejmowe przepisach “nie ma nic o możliwości przejmowania przez instytucje niebankowe”. “Dzisiejszy projekt w ogóle nie dotyczył katalogu podmiotów, on dzisiaj nie został rozszerzony” – podkreślił.

Uczestnicząca w konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do głównej kwestii jaką reguluje projekt – czyli dodatku węglowego – wyjaśniła, że po pracach w komisjach założenia tego projektu się nie zmieniły.

Podkreśliła, że dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał dla każdego gospodarstwa domowego, które ogrzewane jest piecami na węgiel kamienny. Dodała, że przy jego wypłacie nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Minister zaznaczyła, że dodatek węglowy będzie wypłacany przez gminy, a wniosek o jego wypłatę będzie prosty w wypełnieniu. Trzeba będzie do niego jednak załączyć deklarację, że źródło ogrzewania na węgiel, jakie jest w domu, zostało przynajmniej zgłoszone do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o wypłatę będzie można złożyć najpóźniej do 30 listopada.

Moskwa zwróciła ponadto uwagę, że w ub. r. gospodarstwa domowe wykorzystały ok. 7 mln ton węgla do ogrzewania. Według informacji przedstawionych przez szefową MKiŚ na rynku jak i w domach jest obecnie ok. 3 mln ton węgla, który przed wprowadzeniem embarga dotarł do Polski z Rosji. Dodała, że “do wczoraj” do Polski trafiło z importu ponad 3 mln ton węgla, a firmy mają podpisane umowy na sprowadzenie kolejnych ponad 7 mln ton. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Projekt dot. zniesienia obliga giełdowego wraca do komisji sejmowej

W związku ze złożeniem poprawki, projekt znoszący tzw. obligo giełdowe na energię elektryczną wraca do sejmowej komisji. Według PiS zniesienie obliga pozwoli znacznie ograniczyć ceny prądu. Zdaniem opozycji wyprowadzenie sprzedaży energii poza giełdę będzie nietransparentne.

Hołownia apeluje o wprowadzenie regulowanych taryf na prąd dla MŚP

O wprowadzenie regulowanych taryf na prąd dla małych i średnich przedsiębiorców, organizacji pożytku publicznego i samorządów apelował w poniedziałek do rządu i Urzędu Regulacji Energetyki lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Belgijskie rodziny zużyły w I połowie roku o prawie jedną piątą mniej gazu

Gospodarstwa domowe w Belgii zużyły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 18 proc. mniej gazu niż w analogicznym okresie 2021 r. - poinformował operator belgijskiej sieci gazowej firma Fluxys.

Baltic Pipe został we wtorek oficjalnie otwarty

W tłoczni gazu w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Ropa w poniedziałek po południu drożała

W poniedziałek po południu ropa naftowa Brent drożała o blisko 1 proc., do ok. 87 dol. za baryłkę. Drożała także amerykańska ropa WTI, która kosztowała blisko 80 dol. za baryłkę.

7 uczelni w porozumieniu na rzecz wspólnej organizacji EuroScience Open Forum w Katowicach

Przedstawiciele siedmiu śląskich uczelni publicznych oraz władz podpisali w czwartek w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie porozumienie o współpracy przy wspólnej organizacji EuroScience Open Forum, które ma się odbyć w 2024 r. w Katowicach.

Udostępnij