Pekao: skonsolidowany zysk w II kwartale br. wyniósł 468 mln zł

Udostępnij

“Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao w II kw. 2022 r. wyniósł 468 mln zł wobec 605 mln zł rok wcześniej. Za całe pierwsze półrocze 2022 r. zysk netto zamknął się kwotą 1,375 mld zł w porównaniu do 850 mln zł w pierwszej połowie 2021 r.” – poinformował bank w informacji prasowej.

Jak wskazał, o spadku zysku w II kwartale 2022 r. zdecydowały koszty systemu ochrony instytucjonalnej, wzrost rezerw na kredyty hipoteczne w frankach szwajcarskich oraz jednorazowy wzrost kosztów operacyjnych.

Jak podkreślił prezes Pekao Leszek Skiba, cytowany w informacji, bank zawiązał dodatkowe rezerwy na kredyty hipoteczne w frankach szwajcarskich oraz poniósł koszty systemu ochrony instytucjonalnej. “Choć trzeba podkreślić, że biznesowo nadal rozwijaliśmy się, szczególnie w przypadku bankowości dla firm, gdzie pod względem tempa wzrostu aktywów odnotowaliśmy wynik lepszy od naszych głównych konkurentów. Zwiększyliśmy wyraźnie wyniki odsetkowy i prowizyjny, wciąż ogromną wagę przykładaliśmy do efektywności i transformacji cyfrowej, co przyniosło wymierne rezultaty” – wskazał.

Bank dodał, że w II kwartale 2022 r. Bank Pekao “znacząco zwiększył skalę działania w bankowości dla biznesu, po raz kolejny odnotował dynamiczne wzrosty w kanałach cyfrowych i poprawił efektywność operacyjną, utrzymując silną pozycję kapitałową i bilans”. Jednak – jak podkreślono – o obliczu wyników finansowych zdecydowały przede wszystkim koszty regulacyjne i zawiązanie ostrożnościowo dodatkowych rezerw na kredyty we frankach szwajcarskich.

“Podobnie jak w pierwszym kwartale, tak i w drugim, na uwagę zasługuje wzrost wolumenów kredytowych w segmentach biznesowych. W przypadku dużych korporacji wzrost wolumenu kredytów wyniósł 16 proc., a w przypadku firm z segmentu MŚP i MID aż 27 proc. w ujęciu rok do roku” – podał bank. Dodał, że mocny był wzrost nowych rachunków bieżących klientów indywidualnych. W II kw. 2022 r. przybyło 136 tysięcy rachunków wobec 94 tys. rok wcześniej. (PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP

Zobacz

Zakaz handlu w niedzielę martwym przepisem? “Sieci handlowe mają dobrych prawników”

Sieci handlowe są mocno zdeterminowane, żeby znajdować luki w ustawie i otwierać sklepy w niedzielę – powiedział PAP główny ekonomista Grupy BLIX Krzysztof Łuczak. Dodał, że samo zaostrzenie kar, którego chce NSZZ "Solidarność", nie rozwiąże problemu.

Prezes PiS: w walce z inflacją chcemy oszczędzić społeczeństwu wzrostu bezrobocia i spadku dochodów

Robimy wszystko, by walczyć z inflacją, ale nie tą najprostszą metodą, czyli poprzez schładzanie gospodarki; chcemy oszczędzić społeczeństwu wzrostu bezrobocia i spadku dochodów - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Reklama -

REKLAMA