PGE i Ørsted wybrały wykonawcę projektu budowlanego MFW Baltica

Udostępnij

Zadaniem wykonawcy jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla fundamentów, turbin, kabli wewnętrznych i stacji elektroenergetycznych na morzu, jak również uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przygotowanie projektu technicznego MFW Baltica.

Termin realizacji zadania to trzeci kwartał 2023 roku.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1498 MW, ma być oddany w 2027 roku.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

W 2022 roku partnerzy projektu, czyli PGE i Ørsted, spodziewają się otrzymania kolejnych decyzji administracyjnych dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad pozyskaniem pozwolenia na budowę. To ostatnie pozwolenia wymagane przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Program offshore grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku MFW Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio grupy dołączyć ma Baltica 1 o mocy ok. 1 GW. Zgodnie ze strategią grupa PGE do 2040 roku wybuduje co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

PGNiG odebrał w III kw. w Świnoujściu 1,4 mld m sześc. LNG

W trzecim kwartale PGNiG odebrał w Świnoujściu ok. 1,4 mld m sześc. gazu ziemnego (wolumen po regazyfikacji). Spółka zamierza utrzymać wysokie tempo odbioru LNG również w IV kwartale – poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

Gaz przestał wyciekać z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
- Reklama -

REKLAMA