PGE: koszty produkcji energii w br mogą być wyższe niż przychody z jej sprzedaży

Udostępnij

Grupa PGE, na podstawie analizy rynku surowców, napisała, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. W tym czasie – jak wskazano w komunikacie – cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 proc. “Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży” – oświadczono.

Cytowany w informacji prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zaznaczył, że w tym roku, nie ma nadzwyczajnych zysków w energetyce. ” W obecnej sytuacji rosnących cen paliw, ale i realnego zagrożenia ich dostępności, trwającej agresji Rosji na Ukrainę, kosztów CO2, kryzysu polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz inflacji, ceny energii na całym świecie rosną” – powiedział, zaznaczając, że wszystkie te zjawiska, skumulowane razem są dużym obciążeniem dla obywateli i firm. “Ale nie idą za tym nadmierne korzyści dla energetyki konwencjonalnej” – podkreślił prezes PGE.

Dodał, że dla wytwórców konwencjonalnych, sprzedających energię z dużym wyprzedzeniem, występujące na Towarowej Giełdzie Energii bardzo wysokie ceny energii elektrycznej dotyczą dostaw na rok 2023 i to w tym okresie będą wpływać na przychody wytwórców energii elektrycznej. Natomiast w obecnej sytuacji – jak zaznaczył – trudne do oszacowania są ceny węgla, gazu oraz uprawnień do emisji CO2 w przyszłym roku. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Polska zaskakuje poziomem cyfryzacji bankowości. Banki dołączają do grona cyfrowych liderów

Stopień cyfryzacji polskiego sektora bankowego przekracza średnią światową, a...

Kończą się prace archeologiczne na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku

Fragment pochodzącej z XV-XVI wieku kamiennej podłogi, a także naczyń i kafli z różnych epok, obozowisko mezolityczne - to niektóre z odkryć dokonanych podczas prac archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku, które dobiegają końca.
- Reklama -

REKLAMA