PGE otrzymała promesę koncesji z URE dla projektu magazynu energii w Żarnowcu

Udostępnij

“Celem strategicznym grupy w obszarze magazynowania energii jest posiadanie 800 MW nowych instalacji magazynowania energii w Polsce w 2030 roku. Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju” – powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Jak podano, projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską. W czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Projekt ma na celu połączenie magazynu energii BMEE z istniejącą ESP Żarnowiec o mocy 716 MW. Powstać ma instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, która będzie w stanie świadczyć pełen zakres regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).

Projekt ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej oraz dodatkowo grupa PGE poszukuje także partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski informował wcześniej, że szacunkowy koszt magazynu energii w Żarnowcu o mocy 200 MW może wynieść ok. 900 mln zł. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Turcja zakończyła korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego

Turecki bank Isbank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Mir po tym, gdy USA wprowadziły sankcje przeciwko osobom i podmiotom pomagającym Moskwie omijać restrykcje finansowe - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na komunikat banku.

MAP przedstawi rozwiązania dla samorządów i instytucji wrażliwych

Ministerstwo Aktywów Państwowych na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii - poinformował w piątek resort.
- Reklama -

REKLAMA