PGNiG: mroźna zima miała największy wpływ na lepsze wyniki finansowe w I kw. 2021

- Reklama -

W opublikowanych w czwartek wynikach za I kw. 2021 r. PGNiG wykazało 1,74 mld zł zysku i wzrost EBITDA do 3,1 mld zł. Jak zauważył na konferencji prasowej wiceprezes Wacławski, istotnym czynnikiem była pogoda i średnia temperatura niższa o 2,8 st. C.

„Przekłada się to na wolumen sprzedanego i dystrybuowanego gazu. I to miało kluczowy wpływ na wyniki finansowe” – ocenił Wacławski. Przypomniał też, że w stosunku do I kwartału 2020, w I kw. 2021 r. średnia cena spot na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o 79 proc.

PGNiG zanotowało 6-proc. wzrost wolumenu sprzedanego gazu w porównaniu do I kw. 2020 r., do prawie 11,3 mld m sześc. Sprzedaż spadła w hurcie i na Ukrainie, ale na rynku detalicznym i na TGE wzrosła o 18 proc. Niemiecka spółka PGNiG – PST – sprzedała o 14 proc. więcej. Wzrosty te z nawiązką skompensowały spadki na innych rynkach – podkreślił Wacławski.

Wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński poinformował z kolei, że należący do Grupy Kapitałowej PGNiG dystrybutor – Polska Spółka Gazownictwa w I kwartale br. wybudowała 1,5 tys. km nowych gazociągów dystrybucyjnych. PSG uruchomiła też o 16 proc. więcej przyłączy gazowych, zawarła o 11 proc. więcej umów na przyłączenie i wydała o 21 proc. więcej warunków przyłączenia niż w tym samym okresie 2020 r.(PAP)

wkr/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -