PGZ zawarła z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni porozumienie o współpracy

- Reklama -

Porozumienie przewiduje wymianę informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym dotyczących incydentów i niepublikowanych zagrożeń, a także doświadczeń i wiedzy w dziedzinie technologii oraz rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Planowane są szkolenia i wymiana personelu w ramach praktyk, wizyty studyjne i konferencje, a także edukacja w zakresie bezpiecznej konfiguracji urządzeń.

Jak przekazała PGZ, strony porozumienia zadeklarowały wolę realizacji wspólnych działań w zakresie obsługi incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem w instytucjach, w tym m.in. przygotowanie miejsc pracy dla personelu łącznikowego, organizację wspólnych ćwiczeń, przekazywanie informacji o zidentyfikowanych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa.

PGZ i NCBC mają się także wymieniać rekomendacjami dotyczącymi usuwania podatności na cyberataki. Opracowane zostaną główne elementy procedur postępowania w przypadku incydentu krytycznego, którego koordynacja będzie wymagała współpracy.

„Polska Grupa Zbrojeniowa, z uwagi na charakter prowadzonej działalności, wzmacnia swój potencjał przed atakami cybernetycznymi” – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Sebastian Chwałek.

„Obecnie koncentrujemy swoje działania na budowie w ramach PGZ zespołów odpowiedzialnych za wykrywanie, analizowanie i reagowanie na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem, tzw. Security Operations Center. Współpraca z ekspertami z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest dla nas naturalnym krokiem wzmacniającym poziom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni nie tylko naszych zakładów, ale także całego kraju” – dodał Chwałek.

„Wierzę, że współpraca NCBC, a szczególnie zespołu CSIRT MON, który funkcjonuje w ramach Centrum, przyczyni się do znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP” – powiedział Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda. „Naszej współpracy będzie przyświecać znana maksyma +sharing is caring+, bo nie od dziś doceniamy rolę wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie technologii i rozwiązań z obszaru cyber” – zapewnił.

W ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni funkcjonuje CSIRT MON – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, który współtworzy krajowy system cyberbezpieczeństwa, a jego zadania zostały wskazane w ustawie z 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Obejmują one m.in. koordynację obsługi incydentów zgłaszanych przez podmioty podległe ministrowi obrony lub przez niego nadzorowane, a także przez przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.(PAP)

brw/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -