PIE: liczba bezrobotnych utrzymuje się na niskim poziomie

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

“Stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc. Bezrobotnymi pozostaje 810 tyś. osób. Pomimo spowolnienia gospodarczego, wciąż utrzymuję się tendencja spadkowa zwolnień z przyczyn zakładów pracy, czy liczby osób pozostających bez pracy dłużej niż rok” – przekazał PIE w środowym komentarzu.

Według PIE, w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia przestanie spadać w związku z pogarszającą się koniunkturą.

“Spodziewamy się niewielkiego wzrostu bezrobocia w I kwartale 2023. Firmy dalej raportują niedobory pracowników, a niewielka ich liczba planuje redukcję zatrudnienia” – szacuje PIE.

Według analityków, głównym skutkiem spowolnienia będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia na rynku.

Zdaniem PIE, liczba osób bezrobotnych pozostanie “niewielka na tle państw UE”. “Według wyliczeń Eurostatu w czerwcu Polska miała drugi najniższy poziom bezrobocia wśród państw członkowskich (2,7 proc.), ustępując jedynie Czechom (2,4 proc.)” – przypomniało PIE. Jak dodano, średnia dla wspólnoty wynosi 6 proc. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP

Zobacz

PGE buduje magazyn energii. Prace nagle przyspieszyły

PGE przyspieszyła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na zaprojektowanie i dostawę bateryjnego magazynu energii elektrycznej przy elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh oraz budowę przyłącza do sieci 400 kV - podała PGE w komunikacie prasowym. Postępowanie ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku.

6 praktyk DevOps, dzięki którym biznes osiąga najlepsze rezultaty

Jeszcze kilka lat temu wiele firm traktowało DevOps jako...
- Reklama -

REKLAMA