PIE: spowolnienie w przemyśle sygnałem hamowania polskiej gospodarki

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 7,6 proc.

Jak zwrócił uwagę Marcin Klucznik z PIE, tempo wzrostu przemysłu systematycznie maleje. “Aktywność będzie słabnąć także w kolejnych miesiącach” – ocenił.

Zauważył, że produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu nieco poniżej oczekiwań rynkowych (7,8 proc.). “Spowolnienie to kolejny sygnał hamowania polskiej gospodarki. Wyniki pozostają jednak solidne – wzrost produkcji raportuje 26 z 34 branż przemysłu” – zaznaczył Klucznik. Komunikat GUS, jak dodał, wskazuje, że najlepiej radziła sobie branża górnicza, motoryzacyjna oraz maszynowa. “Największe osłabienie obserwujemy w produkcji wyrobów z metalu oraz urządzeń elektrycznych” – stwierdził.

PIE spodziewa się dalszego pogorszenia wyników przemysłu. “Będzie to efekt słabnącej aktywności gospodarczej oraz redukcji zapasów” – wyjaśnił ekspert. Ekspert szacuje, że akumulacja zapasów odpowiadała za 2,3 pkt. proc. wzrostu PKB w II kwartale.

“Firmy zwiększały zapasy z dwóch powodów – oczekiwały dobrej koniunktury oraz zabezpieczały się przed wzrostem cen handlu międzynarodowego” – wskazał. Dodał, że spowolnienie oznacza osłabienie popytu – firmy będą w pierwszej kolejności sprzedawać zapasy, a nadmiar zapasów oznacza silniejsze ograniczenie produkcji.

Analitycy odnieśli się też do piątkowych danych GUS nt. inflacji producenckiej PPI, która spadła z 25,6 do 24,9 proc.

“Mniejszy wzrost kosztów związany jest ze spadkiem cen paliw oraz części surowców energetycznych i metali” – stwierdził Klucznik. Zauważył, że wzrost cen względem poprzedniego miesiąca (0,9 proc.) był najniższy od roku. Według eksperta głównym zagrożeniem dla przemysłu są obecnie ceny energii – ceny kontraktów na energię elektryczną dla przedsiębiorstw wzrosły w ciągu roku prawie trzykrotnie. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Wynajem Apple, czyli prosty sposób na podjęcie decyzji zakupowej

Logo nadgryzionego jabłuszka zna każdy. Nie da się ukryć...

Upamiętniono ofiary katastrofy w kopalni Śląsk

W Rudzie Śląskiej upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy w kopalni Śląsk, gdzie 13 lat temu w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.
- Reklama -

REKLAMA