Branżę retail czeka trudny okres. Słabe wyniki sprzedaży samochodów oraz RTV i AGD

Udostępnij

Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu rdr wzrosła o 4,2 proc.

“Wzrost sprzedaży detalicznej pozostaje na bardzo niskim poziomie. Spodziewamy się słabych wyników do końca roku” – prognozuje Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że sprzedaż w sierpniu zwiększyła się nieznacznie powyżej prognoz mówiących o 3-proc. wzroście. “Komentarz GUS wskazuje, że wzrost obrotów widoczny jest głównie w handlu farmaceutykami oraz tekstyliami” – stwierdził Druchyn.

Instytut nadal obserwuje słabe wyniki sprzedaży dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD. “Dodatkowo wysokie ceny benzyny skutkują mniejszym ruchem na stacjach paliw” – zaznaczono.

Eksperci wskazali na badania koniunktury mówiące o “słabych nastrojach wśród przedsiębiorstw handlowych”. “Znaczny odsetek firm raportuje wysokie zapasy. Dodatkowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które napotykają barierę w postaci niedostatecznego popytu” – zaznaczyli. Spowolnienie najczęściej dotyka mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

“Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji. Rekordowa inflacja uderza w siłę nabywczą konsumentów – w sierpniu wzrost cen był o ok. 4 proc. wyższy od wynagrodzeń” – ocenia PIE. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Rosjanie rozpoczęli produkcję zbiorników reaktora dla elektrowni jądrowej

Podczas gdy w Paksu, gdzie powstają nowe bloki elektrowni jądrowej, trwają prace ziemne, w Rosji rozpoczęła się produkcja zbiorników reaktora – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Innowacyjność nie idzie w parze z bezpieczeństwem? Niekoniecznie…

W tradycyjnym spojrzeniu bezpieczeństwo stanowi blokadę dla innowacyjności. Zespoły...
- Reklama -

REKLAMA