Pierwsi pasażerowie odbyli przejażdżkę w kapsule hyperloop

Udostępnij

Hyperloop to rozpropagowany przez Elona Muska pomysł podróżowania po lądzie z prędkościami przekraczającymi 1000 km/h. Podróż taka ma odbywać się w kapsułach poruszających się w tubach zapewniających warunki bliskie próżni. Jedną z firm, która pracuje nad tą technologią jest Virgin Hyperloop, która ma już za sobą ponad 400 bezzałogowych testów.

Teraz firma ogłosiła zakończoną sukcesem próbę z udziałem ludzi (https://www.youtube.com/watch?v=bIQvW3esAG8&feature=emb_logo). „Przez ostatnich kilka lat firma Virgin Hyperloop pracowała nad urzeczywistnieniem tej przełomowej technologii – powiedział sir Richard Branson. – Z dzisiejszym, zwieńczonym sukcesem testem pokazaliśmy, że duch innowacyjności w nadchodzących latach odmieni sposób, w jaki ludzie żyją, pracują i podróżują” – dodał założyciel Virgin Group.

Na pokładzie kapsuły znalazł się współzałożyciel i główny inżynier firmy Josh Giegel oraz Sara Luchian – dyrektor ds. jakości podróży i doświadczeń pasażerów. Próba, podobnie jak poprzednie odbyła się na 500-metrowym torze w Las Vegas.

„Kiedy 6 lat temu rozpoczęliśmy prace w garażu, cel był prosty – odmienić sposób, w jaki ludzie podróżują. Dzisiaj, wykonaliśmy gigantyczny krok w kierunku realizacji tego marzenia, nie tylko mojego, ale wszystkich, którzy czekają na księżycowy lot tutaj na Ziemi” – mówi Giegel.

Test odbył się w kapsule nowej generacji, zaprojektowanej z myślą o komforcie pasażerów.

Jak zwrócił uwagę obserwujący próbę przewodniczący zarządu Virgin Hyperloop, Sultan Ahmed bin Sulayem, hyperloop byłby pierwszym od 100 lat nowym środkiem transportu.

Test nadzorowała wiodąca w ocenie bezpieczeństwa kolei firma Certifer.

„Trudno mi policzyć, jak często jestem pytany, czy hyperloop jest bezpieczny. Z dzisiejszym testem odpowiedzieliśmy pozytywnie na to pytanie. Pokazaliśmy bowiem nie tylko, że Virgin Hyperloop może bezpiecznie umieścić pasażerów w kapsule znajdującej się w próżni, ale również, że firma ma przemyślane podejście do bezpieczeństwa potwierdzone przez niezależną organizację” – podkreśla Jay Walder, CEO Virgin Group.

BBC podaje, że kapsuła osiągnęła prędkość 172 km/h. To niewiele w porównaniu do planowanych 1000 km/h, ale z pewnością test można uznać za sukces.

Jednocześnie, jak zwracają uwagę specjaliści z Virgin Hyperloop, Departament Transportu Stanów Zjednoczonych przedstawił już dokument nakreślający sposób regulacji działania technologii hyperloop w USA.

Virgin Hyperloop natomiast ogłosiła niedawno, że w Zachodniej Virginii wybuduje centrum certyfikacyjne dla swojej technologii.

Więcej informacji na stronach:


https://virginhyperloop.com/press/first-passenger-testing


https://virginhyperloop.com/press/west-virginia-hcc


https://www.youtube.com/watch?v=bIQvW3esAG8&feature=emb_logo (PAP)

mat/ ekr/

Źródło:PAP

Zobacz

Szefowa KE: Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od Rosji

Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja - powiedziała we wtorek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen do uczestników I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND w Poznaniu.

Stolica: w sobotę Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Co wspólnego mają małże z kranówką? Dlaczego glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają uczestnicy 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (CNK). Odbędzie się on w sobotę 21 maja w budynku CNK i na Bulwarach Wiślanych.
- Reklama -