PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich

Udostępnij

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego powiedział PAP, że badania próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują obecnie na niebezpieczne przekroczenia związków chemicznych, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb, a które diagnozuje Instytut.

„Podczas badania kolejnych próbek nie stwierdzono przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn. One mogą znajdować się w badanych próbkach, ale w stężeniach bezpiecznych, typowych dla środowiska naturalnego, co PIWet-PIB w Puławach potwierdza, które z kolei w żaden sposób nie zagrażają konsumentom i nie powodują śnięcia ryb” – podał prof. Niemczuk.

Przekazał, że do poniedziałku w Instytucie przebadano ok. 70 próbek śniętych ryb z Odry. Natomiast do przebadania pozostało drugie tyle. „Sukcesywnie wydajemy wyniki badań kolejnych próbek” – powiedział dyrektor.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Jak chroniona jest polska infrastruktura krytyczna?

Jeżeli mamy obok kraj bandycki, to musimy pilnować naszych dóbr. W tej chwili został już wdrożony plan ochrony naszej infrastruktury krytycznej - poinformował w czwartek poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Akcje Orlenu w rękach PZU i PKO. Jak wpłynie to na koncern?

Zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach - uważają analitycy.
- Reklama -

REKLAMA