Roadshow inżynierów IT

PKN liczy na szybkie zatwierdzenie przez KE partnera, który przejmie część aktywów Lotosu

- Reklama -

Prezes Obajtek zapewnia też, że partner dla części aktywów Lotosu zostanie przedstawiony publicznie do 14 listopada, czyli do terminu wyznaczonego przez Komisję Europejską. Termin ten nie zostanie przekroczony.

„Przedstawimy partnera, gdy pełna dokumentacja będzie przesłana do Komisji Europejskiej. Komisja musi wnikliwie przebadać, porównać też inne oferty. To jest przejrzysty proces, Komisja go cały czas monitoruje, otrzymuje na bieżąco informacje o partnerach, o wstępnych założeniach i warunkach” – powiedział PAP Biznes prezes Obajtek.

„Jeśli to będzie partner, który nie wytworzy zbyt dużej koncentracji w regionie, to nie widzę powodu, dla którego Komisja miałaby takiego partnera kwestionować” – dodał.

W połowie maja Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem, możliwym do zastosowania w tej transakcji, które umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, w tym wydzielenia części aktywów Lotosu na rzecz zewnętrznych partnerów. Prezes Obajtek wielokrotnie zapowiadał, że preferowanym przez niego rozwiązaniem jest wymiana aktywów na inne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a nie ich sprzedaż.

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Zgodę na fuzję PKN Orlen z PGNIG musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (PAP Biznes)

pr/ osz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -