PKN Orlen i Ruch stworzą nową markę segmentu detalicznego w Polsce – „Orlen w Ruchu”

- Reklama -

„Dziś ogłaszamy nową markę. Nową markę, która pojawi się na polskim rynku – +Orlen w Ruchu+” – oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szef płockiego koncernu podkreślił, że wyniki Grupy Orlen za 2020 r., w tym EBITDA LIFO na poziomie ponad 12 mld zł, pokazują, że koncern inwestuje i rozwija się, „idzie w dobrych kierunkach”. Wspomniał zarazem o przyjętej tam jeszcze w listopadzie strategii, która – jak podkreślił – „jest drogowskazem do działania Orlenu, w zakresie inwestycji i akwizycji”. Zaznaczył, że zgodnie z założeniami Grupa Orlen rozwija poszczególne segmenty działalności, w tym rafinerię, petrochemię i energetykę, nie zapominając o detalu.

„Detal dla Orlenu jest bardzo ważnym pionem uzyskania dochodów” – oświadczył Obajtek. Zwrócił uwagę, że rok do roku segment detaliczny Grupy Orlen uzyskuje coraz lepsze wyniki – np. EBITDA w 2019 r. wyniosła w tym segmencie 3 mld zł, a w 2020 r. już 3,3 mld zł. Odnosząc się do tych wyników, wskazał m.in., iż „rośnie bardzo mocno sprzedaż pozapaliwowa”.

Prezes PKN Orlen przypomniał, że zgodnie z przyjętą tam strategią w ciągu 10 lat koncern przeznaczy na rozwój detalu ok. 11 mld zł. Zapowiedział przy tym tworzenie nowych punktów sprzedaży, w tym właśnie sprzedaży pozapaliwowej. „Widząc, że rośnie bardzo mocno sprzedaż pozapaliwowa, idziemy w formaty pozapaliwowe, jak robią inne koncerny” – zadeklarował.

Obajtek zapowiedział jednocześnie, że rozwijając pion pozapaliwowy, PKN Orlen będzie to robił wspólnie ze spółką Ruch. „W tym roku powstanie 40 punktów pod wspólną marką +Orlen w ruchu+. Docelowo planujemy wspólnie z Ruchem 900 punktów w ciągu pięciu lat” – wyliczył. I dodał: „profesjonalność Orlenu, nasze produkty markowe, które mamy, naszą kultową gastronomię łączymy z Ruchem, z tymi punktami, które są w dobrych miejscach”.

Szef PKN Orlen przekazał, że Grupa Orlen będzie również „bardzo mocno” inwestowała w usługi kurierskie – w tym roku powstanie 5,5 tys. punktów odbioru paczek, a wciągu pięciu lat ok. 10 tys. Dodał, iż w tym roku pojawią się automaty do paczek – będzie ich 500, przy czym w ciągu dwóch lat ich liczba wzrośnie do ok. 2 tys., a perspektywie kilkunastu lat do ok. 10 tys. „Łączymy część logistyki Orlenu z logistyką Ruchu. Przez to będziemy ją optymalizować” – zaznaczył Obajtek.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen, w ramach nowych projektów koncern nie zapomina o kolportażu prasy „Orlen nie schodzi z kolportażu prasy. Orlen będzie rozwijał kolportaż prasy, ale to wymaga pewnego procesu optymalizacji, łączenia kolportażu, pewnej wspólnej logistyki, tak byśmy mogli to zoptymalizować” – powiedział Obajtek. Wskazał zarazem, iż PKN Orlen prowadzi już teraz wiele produktów pod własną marką i również one będą pojawiać się w punktach „Orlen w Ruchu”.

„Rozwiniemy zarówno markę +Orlen w Ruchu+, jak i utrzymamy wszelkie parametry, by sprzedaż pozapaliwowa jeszcze zdecydowanie rosła. Tak robią inne koncerny, również w naszym regionie. Chcąc być stabilnym koncernem, musimy się rozwijać, musimy patrzeć na wiele innych obszarów, segmentów, nie możemy utartą drogą iść w jeden obszar” – wyjaśnił prezes PKN Orlen. Ocenił, że współpraca z Ruchem przyspieszy rozwój w tym zakresie.

„Ruch posiada wiele punktów sprzedaży. Częściowo są to bardzo dobre lokalizacje. W związku z tym musimy wykorzystać potencjał i doświadczenie drugiej firmy, by jeszcze szybciej się rozwijać” – stwierdził Obajtek.

Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej, podkreśliła, że „Orlen w Ruchu” to projekt usług poza stacjami paliw „dla klienta w drodze”, który porusza się np. środkami komunikacji miejskiej lub pieszo. Jak wyjaśniła, w ramach tego typu usług działać mają punkty o powierzchni ok. 20 metrów kw., które „zastąpią docelowo, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, obecne kioski”, mające aktualnie mniejszą powierzchnię.

„Chcielibyśmy także wejść w format większy, około sześćdziesięciometrowy, który będzie również opierał się na naszej doskonałej ofercie gastronomicznej, ale i ofercie sklepowej. Uzupełnieniem tych dwóch formatów będą tzw. kąciki kawowe, które będziemy chcieli postawić w miejscach o wysokim natężeniu ruchu” – zapowiedziała Klarecka. Dodała, że nowe formaty mają mieć zarówno formę samodzielnych punktów, jak i znajdować się w ciągach sklepów.

„Drugim modelem biznesowym, w którym chcielibyśmy się rozwinąć, to jest sieć odbioru paczek. Mamy już, jako PKN Orlen, blisko 900 stacji, na których działa projekt +Stacja z paczką+, gdzie paczki już dzisiaj odbierają klienci. Ruch ma 3,5 tys. punktów, w których są odbierane paczki. Dodatkowo postawimy w tym roku 500, a docelowo 2 tys. maszyn paczkowych. I na tej kanwie chcielibyśmy już w czwartym kwartale tego roku uruchomić usługę +Orlen paczka+” – oświadczyła Klarecka. Dodała, że usługa ta będzie dostępna na starcie w 5,5 tys. punktów.

Prezes spółki Ruch Piotr Regulski przypomniał, że zarząd PKN Orlen podjął decyzję o zainwestowaniu w tę spółkę półtora roku temu. „Dzięki temu, że te plany się zrealizowały, dzisiaj Ruch ma szansę, żeby tak naprawdę odbudować swoją pozycję rynkową i stać się wiarygodną i stabilną firmą” – ocenił. Dodał, że wejście nowego inwestora, jakim jest PKN Orlen, to nowa historia dla ponad 100-letniej spółki – „nowa historia, nowa przyszłość i ogromne, nowe wyzwania”. Podkreślił, że przygotowywane wspólnie przez PKN Orlen i Ruch formaty usług to odpowiedź na współczesne potrzeby rynku i klientów.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej przyznała, że koncern przeanalizuje ofertę sprzedaży 120 stacji paliw w Słowenii, które chce sprzedać austriacki OMV. „Analizujemy wszystkie oferty, które się pojawiają w regionie. Będziemy więc analizować również ten” – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom Klarecka. (PAP)

mb/ pr/ skr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -