PKN Orlen liderem tworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej

- Reklama -

PKN Orlen, informując w piątek o projekcie, podkreślił, że zgodnie ze strategią Grupy Orlen do 2030 r., „konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych”. „Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii” – ogłosił PKN Orlen. Jak zapowiedział, będzie on „odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania”.

„Podejmujemy działania biznesowe, które opierają się na jasno określonym celu: do 2050 r. będziemy koncernem neutralnym emisyjnie. Mamy świadomość, że istotną rolę w procesie transformacji będzie odgrywał wodór, dlatego z determinacją rozwijamy tę przyszłościową technologię” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Jak ocenił, „Mazowiecka Dolina Wodorowa to inicjatywa, która przyniesie wymierne korzyści koncernowi, a także polskiej gospodarce, stojącej przed wyzwaniem stworzenia nowego systemu energetycznego opartego o nisko i zeroemisyjne źródła”.

„Realizujemy ambitne projekty, m.in. w ramach międzynarodowego programu Hydrogen Eagle, dzięki którym staniemy się wiodącym producentem wodoru w Europie Środkowej” – podkreślił szef PKN Orlen.

Koncern wyjaśnił, że „Dolina Wodorowa to obszar odpowiadający regionom administracyjnym, na którym realizowane będą projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki” – Doliny, według Strategii Wodorowej UE, mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego.

Jak zaznaczono w informacji, zgodnie z projektem Polskiej Strategii Wodorowej, powstanie minimum pięć Dolin Wodorowych, a każda z nich stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania tej technologii w gospodarce. „Obecnie trwają równoległe prace nad powołaniem łącznie pięciu Dolin: Podkarpackiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Wielkopolskiej i Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną” – przekazał PKN Orlen.

Według koncernu, działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej będzie opierać się na czterech filarach, które – jak wskazano w komunikacie – „mają przyczynić się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce”. „Za główny uznaje się budowę łańcucha wartości poprzez m.in. realizację projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych” – podał PKN Orlen.

Wspomniał przy tym, iż obecnie na świecie istnieje 36 Dolin Wodorowych, które zlokalizowane są w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie. „PKN Orlen, w ramach prac na rzecz rozwoju technologii wodorowych, tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. Ponadto we Włocławku i Trzebini powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive” – zauważył koncern.

Jak zapowiedział, „docelowo, łączne możliwości produkcyjne wszystkich planowanych instalacji wyniosą 1000 kg na godzinę”. „Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach” – podkreślono w informacji.

PKN Orlen podał, iż oprócz niego, deklarację w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej złożyły także: Agencja Rozwoju Przemysłu, KEZO Centrum Badawcze PAN, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, TOYOTA Motor Poland, PESA Bydgoszcz, Solaris Bus&Coach, ALSTOM KONSTAL oraz Komunikacja Miejska Płock. (PAP)

mb/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -