PKN Orlen: modelowa marża rafineryjna spadła w lipcu prawie o połowę

Udostępnij

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen w kwietniu br. roku była na poziomie 20,5 dol., w maju wzrosła do 24,3 dol., a w czerwcu do 34,4 dol., by w lipcu spaść niemal o połowę – wynika z danych, opublikowanych przez spółkę. Prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej widoczne jest m.in. w spadku modelowej marży rafineryjnej – wskazał Orlen.

W przypadku innych koncernów paliwowych w 2022 r. również widać dużą zmienność ich marż rafineryjnych. W przypadku Equinora marża za I kwartał wynosiła niecałe 6 dol. na baryłce, a w II kwartale ponad 22 dol. na baryłce. W koncernie Shell w tym samym czasie marża rafineryjna skoczyła prawie 3-krotnie, do 28 dol. W Repsolu marża między I a II kwartałem wzrosła ponad 3-krotnie, do 23,3 dol. na baryłce.

Koncerny notują też rekordowe zyski. W przypadku Shella skorygowany zysk EBITDA w II kwartale wyniósł ponad 23 mld dol., w porównaniu do 13 mld dol. w tym samym okresie roku poprzedniego. Dla Totalenergies skorygowana EBITDA wyniosła niemal 19 mld dol., wobec niecałych 7 mld przed rokiem. Austriacki OMV wypracował ponad 2-krotnie wyższą EBITDA. Nie wszystkie koncerny opublikowały już wyniki za I półrocze. PKN Orlen planuje opublikować wyniki w piątek.

We wtorek Orlen poinformował, że niestabilne otoczenie makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy i spółka zakłada ujęcie ok. 2,8 mld zł odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w obszarze rafinerii. Jako główne przyczyny odpisów Orlen wskazał m.in. zastępowanie rosyjskiej ropy REBCO innymi, droższymi gatunkami ropy, oraz znaczący wzrost cen gazu wykorzystywanego w produkcji rafineryjnej.

Odpisy są efektem nadzwyczajnej sytuacji w globalnej branży rafineryjnej, związanej z trwającym konfliktem w Ukrainie, planowanym embargiem na ropę z Rosji i ograniczoną dostępnością surowców – podkreśliła spółka. Uwzględniają one prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej, widoczne m.in. w spadku modelowej marży rafineryjnej – dodał koncern.

Orlen przypomniał, że odpisy to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy, który pozostaje bez wpływu na stabilność finansową koncernu i realizowane procesy inwestycyjne. Obecna wartość aktywów rafineryjnych koncernu, pomniejszona o planowane odpisy, odzwierciedla prognozowane wyniki tych aktywów w przyszłości – zaznaczyła spółka.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Bez większych zmian na Wall Street

Poniedziałek na Wall Street zakończył się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Nastroje nieco schłodziła publikacja wstępnych przychodów za drugi kwartał Nvidii, producenta półprzewodników, oraz obawy o popyt w tym sektorze. Rynki czekają na lipcowy odczyt CPI.

Nowe przepisy pozwolą rozliczyć prywatne elektryki wykorzystywane w celach służbowych

Wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, ale także napędzanych wodorem, przewiduje projekt ustawy, o którym w poniedziałek poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
- Reklama -

REKLAMA