PKN Orlen nie wyklucza współpracy z polskimi spółkami przy offshore i SMR

- Reklama -

„Posiadamy obecnie jedną koncesję, ale będziemy się starać o kolejne. Mamy partnera biznesowego, z którym budujemy już od kilku miesięcy swoje doświadczenie. Nie jest wykluczone, że do kolejnych koncesji dopuścimy nowych partnerów, ale takich, którzy zapewnią nam duże możliwości związane z technologią. Dla mnie ważne jest, żeby te technologie zostały wytworzone i wyprodukowane w Polsce, żeby tutaj były fabryki, żeby był polski łańcuch dostaw, polskie firmy logistyczne” – powiedział PAP Biznes prezes Obajtek.

„Orlen aspiruje do tego, by być liderem w morskiej energetyce wiatrowej. W grę wchodzi 11 nowych koncesji, chcemy startować nie tylko samodzielnie, ale z partnerami, którzy będą nam gwarantować większe możliwości. W morskiej energetyce wiatrowej liczy się przede wszystkim efekt skali” – dodał.

Prezes Obajtek wskazuje, że otrzymanie koncesji na morską energetykę traktuje jako szerszy proces.

„Chcąc pozyskać koncesję na offshore trzeba myśleć dalej niż tylko samo pozyskanie koncesji. Trzeba być stabilną firmą, która dysponuje odpowiednimi środkami na inwestycje i kompetencjami do ich przeprowadzenia. Taka firma może starać się o różne źródła finansowania. Może zebrać kapitał, by przeprowadzić inwestycje. Wiele firm stara się o koncesje, potem wchodzą w partnerstwo biznesowe ze spółkami, które mają doświadczenie, ale ze względu na brak możliwości finansowych i nadmierną ekspozycję na ryzyko węglowe mają problemy” – powiedział.

Pod koniec sierpnia PKN Orlen podjął strategiczne partnerstwo z amerykańską firmą GE Renewable Energy, producentem turbin dla morskich elektrowni wiatrowych. Porozumienie ma wzmocnić konkurencyjność Orlenu w staraniach o nowe koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku.

PKN Orlen obecnie dysponuje jedną koncesją o mocy do 1,2 GW, na której realizowany jest projekt Baltic Power. W nadchodzącym postępowaniu koncesyjnym koncern planuje pozyskać kolejne lokalizacje, wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie własne oraz GE Renewable Energy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Obajtka PKN Orlen patrzy na cały basen Morza Bałtyckiego – to nie jest tylko kwestia koncesji w Polsce. W grę mogą wchodzić koncesje na Litwie, Łotwie, w Estonii.

Daniel Obajtek nie wyklucza też współpracy z polskimi podmiotami przy realizacji projektów małych reaktorów jądrowych.

„Gdy uzgodnimy umowy inwestycyjne z partnerem, nie jest wykluczone, że inne podmioty będą włączone, ale to my jesteśmy naturalnym liderem w tej części Europy z największymi środkami na realizację transformacji energetycznej. Cieszę się, że inne firmy idą w ślad za nami, że zapowiadają zainteresowanie SMR-ami” – powiedział.

Wśród podmiotów, które wyraziły ostatnio zainteresowanie budową małych reaktorów jądrowych są m.in. KGHM, Synthos, Ciech, a także ZE PAK należący do Zygmunta Solorza.

PKN Orlen i Synthos pod koniec czerwca podpisały umowę ramową o współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikro reaktorów jądrowych oraz przy projektach związanych z morską energetyką wiatrową. (PAP Biznes)

pr/ osz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -