PKN Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch i obejmuje 65 proc. jej akcji

- Reklama -

„Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom” – powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zapowiedział, że na bazie spółki Ruch, płocki koncern chce m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

„Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze” – ocenił Obajtek.

PKN Orlen podkreślił, że segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Według płockiego koncernu, widać to na przykładzie jego wyników, gdzie „tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł”. Jak zaznaczył PKN Orlen, plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się jednocześnie w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. „Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych” – zauważył płocki koncern. Zaznaczył, że przeprowadzone przez niego analizy rynkowe „wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch”.

PKN Orlen przypomniał, że złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r., a decyzję tę poprzedziło badanie due diligence i „wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych”. „Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen” – wyjaśnił płocki koncern.

Dodał, iż w międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki Ruch oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu. „Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruch umożliwiło kontynuację procesu” – podkreślił płocki koncern. Wspomniał zarazem, że prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów spółki Ruch z wierzycielami w listopadzie – w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych – „stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN Orlen drogę do finalizacji transakcji”.

Informując w kwietniu 2019 r. o złożonej ofercie finansowania w związku z zamiarem przejęcia pakietu 100 proc. akcji spółki Ruch, PKN Orlen podawał m.in., że zakłada wykorzystanie synergii pomiędzy dotychczasowym modelem biznesowym Ruchu, a dynamicznie rozwijającym się własnym segmentem. Zastrzegał przy tym, że sfinalizowanie oferty będzie zależeć od decyzji wierzycieli Ruchu oraz pozostałych podmiotów zaangażowanych w proces. Koncern przypominał też, że jego strategia obejmująca m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, w tym również w ramach formatów funkcjonujących poza stacjami paliw, jest podobna do działań podejmowanych na rynkach zagranicznych np. przez. MOL i Circle-K.

W czerwcu tego roku PKN Orlen oznajmił, że zgodnie z umową inwestycyjną ma stać się akcjonariuszem większościowym spółki Ruch pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. „Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł” – informował wówczas płocki koncern. Podawał zarazem, że warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruch z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

„Częścią umowy inwestycyjnej jest Plan Restrukturyzacji Ruch, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności” – podkreślał w czerwcu PKN Orlen.

W połowie listopada płocki koncern ogłosił, że finalizuje przejęcie spółki Ruch, a w ramach wykonania układu zostały spłacone wierzytelności, które stanowiły ostatni element procesu. Wtedy też zapowiedział, że jeszcze w listopadzie odbędzie się Walne Zgromadzenie Ruchu, „na którym zostaną wyemitowane nowe akcje i Orlen stanie się, zgodnie z podpisaną w czerwcu tego roku umową akcjonariuszem większościowym Ruchu z pakietem 65 proc.”. (PAP)

mb/ aop/ skr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -