PKN Orlen rozważa przetwarzanie rolniczej biomasy – list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową

- Reklama -

Informując we wtorek o nowym projekcie, PKN Orlen podkreślił m.in., iż jego realizacja „wpisałaby się w strategię Orlen2030, zakładającą rozwój +zielonej+ petrochemii i paliw alternatywnych”.

„PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan oraz wodór. Spółka podpisała list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Krajową Spółką Cukrową” – przekazał płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że wspólna realizacja projektu „wpisałaby się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego”. Jak zaznaczył płocki koncern, „biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin, ponownie wracałaby do rolników”.

„Konsekwentnie podejmujemy działania, które maksymalizują zyski spółki i wzmacniają jej pozycję na międzynarodowym rynku, a jednocześnie przybliżają do osiągniecia neutralności emisyjnej do 2050 r.” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał, współpracę z Krajową Spółką Cukrową płocki koncern postrzega jako szansę na dalszy rozwój kluczowych obszarów swej działalności i wdrożenie kolejnych projektów przyjaznych środowisku. „Ich realizacja przyniosłaby nam wymierne korzyści biznesowe i stanowiła kolejny krok do osiągnięcia celów założonych w strategii” – oświadczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen ocenił, że podpisany z Krajową Spółką Cukrową list intencyjny to początek działań w kierunku realizacji strategicznych założeń płockiego koncernu oraz „znakomity przykład łączenia interesów dwóch firm, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał”.

Według Krzysztofa Kowy, prezesa Krajowej Spółki Cukrowej, współpraca z PKN Orlen to szansa dla tego podmiotu na dalszą dywersyfikację działalności w oparciu o jego „biotechnologiczny know-how”.

„Podjęta inicjatywa utwierdza nas w przekonaniu, że obszar badań naukowych i innowacji, który rozwijamy, znajdzie komercyjne zastosowanie u najbardziej wymagających partnerów. Produkcja spożywcza pozostaje naszą podstawową działalnością, natomiast współpraca z PKN Orlen zwiększy nasz potencjał w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego” – ocenił Kowa.

PKN Orlen przekazał, że list intencyjny podpisany z Krajową Spółką Cukrową zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy, będącej produktem ubocznym wytwarzania cukru, np. melasy i liści buraków cukrowych, oraz wyrobów zbożowych, w wysokomarżowe produkty petrochemiczne, m.in. wykorzystywane w rolnictwie nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także w „zielony” wodór i biometan, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie.

„Efektem tych badań może być wdrożenie innowacyjnego projektu, który polegałby na budowie instalacji do przetwarzania biomasy zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych Krajowej Spółki Cukrowej” – zauważył płocki koncern.

PKN Orlen wspomniał jednocześnie, iż Krajowa Spółka Cukrowa, która jest jedynym polskim producentem cukru, posiada siedem cukrowni, z czego pięć znajduje się w bliskiej odległości od zakładów Grupy Orlen w Płocku i we Włocławku. „Taka lokalizacja instalacji wpłynęłaby na optymalizację kosztów transportu, co dodatkowo zwiększyłoby opłacalność inwestycji” – podkreślono w informacji. (PAP)

mb/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -