PKN Orlen widzi zainteresowanie banków finansowaniem bloków gazowych

Udostępnij

“Przetestowaliśmy, jakie są możliwości finansowania budowy Ostrołęki. Pamiętajmy, że projekty gazowe same się nie bronią, muszą mieć wsparcie. Jesteśmy po wygranej aukcji rynku mocy – mamy dwa kontrakty mocowe, na Ostrołękę i na Grudziądz. Przy wsparciu z rynku mocy te projekty się bronią” – powiedział Dybowski podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego PowerPol.

“Zainteresowanie banków trochę nawet przerosło nasze oczekiwania, jeśli chodzi o Ostrołękę. Spodziewamy się podobnego zainteresowania przy Grudziądzu. Jeżeli pospieszymy się z projektem w Gdańsku, a wszystko wskazuje na to, że chcemy to zrobić w szybkim tempie, to również jeszcze apetyt banków na finansowanie projektów gazowych będzie” – dodał dyrektor.

Jak wskazał, grupa Orlen ma dobrą pozycję w rozmowach z bankami, bo w planach ma też projekty offshore.

“Wszyscy chętnie by finansowali morską energetykę wiatrową, ale mówimy, że nasze portfolio to też energetyka gazowa. Te dwie rzeczy trzeba budować razem” – powiedział Dybowski.

Poinformował, że nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 700 MW w Ostrołęce będzie wybudowany w 2026 roku. Grupa podjęła też decyzję o budowie bloku gazowego w Grudziądzu o mocy ok. 550 MW i podpisała list intencyjny z Lotosem dotyczący budowy bloku CCGT w Gdańsku o mocy ok. 450 MW. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Czy w prognozach najsłynniejszych firm widać strach przed recesją?

Najważniejsze firmy światowej gospodarki ogłaszają swe wyniki finansowe i...

Wiceminister klimatu: nie będzie reglamentacji węgla

Nikt nikomu nie będzie reglamentował węgla - przekonywała w środę w Senacie wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że obecnie w Polsce jest dostępnych 6 mln ton węgla, a kolejne 6 mln ton zostało zakontraktowanych.
- Reklama -

REKLAMA