PKP Intercity od tego roku zamierza wykorzystywać środki z kredytu EBI

Zobacz

- Reklama -

EBI we wrześniu 2019 roku przyznał około 1 mld zł (233 mln euro) kredytu PKP Intercity na inwestycje w tabor.

“PKP Intercity od bieżącego roku planuje wykorzystywanie środków pochodzących z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny na częściowe pokrycie kosztów m.in. zakupu nowego taboru w ramach już zawartych umów” – poinformowała PAP rzeczniczka PKP Intercity.

W ramach finansowanego przez EBI projektu, spółka PKP Intercity zamierza kupić m.in. nowe lokomotywy elektryczne, wagony pasażerskie a także elektryczne zespoły trakcyjne. Z tych środków finansowana ma być również modernizacja obecnego taboru.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu gwarancji spłaty pierwszej części kredytu zaciągniętego przez PKP Intercity przeznaczonego na częściowe finansowanie projektu inwestycyjnego pod nazwą “Program na rzecz konkurencyjności PKP Intercity”

Jak informował EBI po podpisaniu umowy kredytowej, Polska ma już nowoczesną sieć dróg i zamierza zbudować równie nowoczesną sieć kolejową ze sprawnymi operatorami kolejowymi, a bank “w pełni wspiera tę długoterminową strategię, która ma pozytywny wpływ nie tylko na jakość obsługi, lecz także na klimat i środowisko dzięki wspieraniu przejścia z transportu drogowego na kolejowy”.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

PKP Intercity to największy międzyregionalny polski operator kolejowy. Spółka realizuje największy program inwestycji w swojej historii, o wartości 7 mld zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -