Planetę Mars będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K

PolecamyPlanetę Mars będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA na 2024 rok planuje wysłanie nowej sondy w kierunku Marsa.

W czasie misji Martian Moons eXploration (MMX) sonda ma m.in. wylądować na większym z dwóch księżyców planety – Fobosie, pobrać z niego próbki i przywieźć na Ziemię.

Agencja ogłosiła, że na pokładzie statku będą także pracowały zaawansowane kamery opracowane razem z firmą NHK. Jedna z nich będzie fotografowała marsjański system w rozdzielczości 8K, a druga będzie rejestrować filmy w technologii 4K.

„Sfilmowanie znajdującego się 300 mln km od Ziemi marsjańskiego systemu z pomocą misji MMX i nowych kamer Super Hi-Vision, JAXA i NHK będą chciały w żywy i inspirujący sposób przekazać ludziom widok nowego horyzontu, który nigdy nie był oglądany z takimi szczegółami” – podaje JAXA.

Wykonywane w regularnych odstępach zdjęcia będą częściowo, drogą radiową, transmitowane na Ziemię. Oryginalne dane będą jednak przechowywane na specjalnym nośniku, które wróci razem z sondą.

JAXA i NHK mają długą historię dostarczania zdjęć z kosmosu. Już w 1992 roku zapewniły transmisję na żywo z wahadłowca, później – filmy high-definition z księżycowego lądownika Kaguya i wideo 4K z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sonda MMX ma dostarczyć pierwszych wykonanych w technice 8K zdjęć Marsa i jego księżyców.

Wysokiej rozdzielczości materiały razem z danymi na temat lotu mają pozwolić także na stworzenie wizualizacji zachowania samego pojazdu.

Więcej informacji na stronach:


https://global.jaxa.jp/press/2020/09/20200910-2_e.html


https://www.youtube.com/watch?v=Wt0l7yGzQ5s&feature=youtu.be (PAP)

mat/ zan/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści