Płock: szpital tymczasowy, wybudowany przez PKN Orlen, przekazano szpitalowi wojewódzkiemu

- Reklama -

W przekazaniu szpitala tymczasowego w Płocku, który będzie oddziałem tamtejszego WSzZ, uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

„Ten szpital, modułowy szpital, został w trybie błyskawicznym postawiony. To jest wielkie osiągnięcie. Trwało to trzy tygodnie czasu. Szpital jest w pełni przygotowany. Pracowaliśmy dzień i noc” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej na terenie wybudowanej placówki tymczasowej prezes PKN Orlen. Podkreślił, że w budowie szpitala tymczasowego uczestniczyły spółki Grupy Orlen.

„W sumie szpital dysponuje 200 łóżkami” – dodał Obajtek. Przekazując oficjalnie tymczasową placówkę dyrektorowi WSzZ Stanisławowi Kwiatkowskiemu zapewnił: „szpital jest ukończony, może funkcjonować”. Wyjaśnił, że placówka ta w momencie, gdy już nie będzie potrzebna, będzie mogła być rozebrana, przewieziona w inne miejsce i w razie potrzeby moduły, z których się składa będą mogły ponownie służyć, także do innych celów.

Prezes PKN Orlen dziękował „za wielkie zaangażowanie” w budowę szpitala tymczasowego w Płocku, w tym podmiotom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu, a także resortowi aktywów państwowych, wojewodzie mazowieckiemu oraz WSzZ. „To nie jest jedyny szpital, który buduje Orlen. Drugi, taki sam, powstaje w Ostrołęce. Tak, jak mówiłem będzie gotów do 20 grudnia” – dodał Obajtek. Podkreślił przy tym, że PKN Orlen i jego grupa kapitałowa to champion polskiej gospodarki, który jednocześnie realizuje zadania społeczne. Przypomniał, że spóła ta i jej podmioty zależne włączyły się w walkę z pandemią koronawirusa już wiosną tego roku. „Orlen przeznaczył około 120 mln zł na pomoc, czyli zakup sprzętu, ochronnej odzieży, zakup karetek” – dodał Obajtek.

Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że jest to już czwarty szpital w projekcie budowy tego typu placówek tymczasowych, rezerwowych przez spółki Skarbu Państwa. „To jest szpital szczególny, szpital kontenerowy, który dzisiaj otwieramy po niespełna miesiącu od decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego by właśnie takie miejsca przygotować” – powiedział Gryglas. Dodał, iż szpitale tymczasowe to placówki potrzebne na czas kryzysów, jak trwająca pandemia koronawirusa.

„Ktoś powie, po co otwierać kolejne szpitale, przecież pandemia wyraźnie zelżała, mamy mniejszą liczbę zachorowań. Odpowiedź jest prosta. My musimy to uczynić. Tak, jak płacimy na armię w czasach pokoju, tak musimy dysponować szpitalami na czas kryzysów” – oświadczył Gryglas. I dodał: „Obyśmy nie musieli w takim pełnym stopniu wykorzystywać tego obiektu, ale odpowiedzialny rząd musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe”.

Wiceminister aktywów państwowych potwierdził, że moduły kontenerowe szpitala tymczasowego, jak w Płocku, po ich wykorzystaniu w okresie pandemii koronawirusa, będą służyły dalej. Zapowiedział, że zostaną one przekazane Wojsku Polskiemu. „To nie będą stracone pieniądze. To będą bardzo mądrze wydane pieniądze Skarbu Państwa” – zapewnił Gryglas. Przyznał, iż Skarb Państwa zwróci środki, które zainwestował w budowę tymczasowej placówki PKN Orlen. Dodał, że szpitale tymczasowe, rezerwowe w całym kraju, budowane są w formule „Polacy dla Polaków”.

Wojewoda mazowiecki ocenił, że oddanie do użytku szpitala tymczasowego w Płocku to dobry dzień, gdyż placówka ta jest potrzebna w walce z pandemią koronawirusa. Zwrócił uwagę, że „wysiłek bardzo wielu organizacji, instytucji jest ogromny”, a cała służba zdrowia jest „postawiona na najwyższym poziomie gotowości, również na Mazowszu”. Jak wyliczył, w województwie tym „pracuje na rzecz pacjentów covidowych” ponad 5 tys. łóżek szpitalnych, co oznacza ogromny wysiłek, „kilkudziesięciu, czy może nawet prawie stu szpitali”, które wyodrębniły miejsca dedykowane tym właśnie pacjentom.

„Około 3 tys. chorujących cały czas na Mazowszu, wymagających hospitalizacji, ponad 300 osób, które korzystają z leczenia przy pomocy sztucznej wentylacji, respiratorów, to dowód na to, że – z jedną rzeczą bym się nie do końca zgodził z panem ministrem – epidemia na Mazowszu wcale jeszcze nie zwolniła. Liczba zachorowań to nie jest to samo, co liczba zakażeń. Tu rzeczywiście mamy wyraźny spadek. Ale patrząc na liczbę hospitalizowanych, czyli tych najciężej chorych, niestety nie mamy spadku na razie” – podkreślił Radziwiłł.

Jak dodał wojewoda mazowiecki, dane te są odpowiedzią na pytanie „czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnej linii obrony”, jaką są szpitale tymczasowe. Zaznaczył, że na Mazowszu, czyli w regionie z populacją mniej więcej średniej wielkości państwa europejskiego, w tej chwili przygotowywanych jest do oddania aż 8 tego typu placówek. „Z całą pewnością to działanie, to nie tylko dobre ćwiczenie dla na wszystkich, ale po prostu konieczność, żebyśmy mogli czuć się bezpieczni” – ocenił Radziwiłł.

Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Wcześniej dyrektor WSzZ w Płocku zapowiadał, że szpital tymczasowy w Płocku po oficjalnym przekazaniu 1 grudnia przyjmie pierwszych pacjentów po kilku dniach. Uzasadnił, że czas ten jest potrzebny na przygotowanie odebranej placówki, np. ustawienie leków, zasłanie łóżek. Według Kwiatkowskiego, na początek w placówce tymczasowej ma zostać uruchomionych 46 łóżek – pozostałe będą uruchamiane zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że spółki Skarbu Państwa, w tym KGHM, Lotos, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks oraz właśnie PKN Orlen wybudują w całej Polsce szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oznajmił następnie, iż pierwsze 100 łóżek w przypadku takiego szpitala w Płocku zostanie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada. Oprócz szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen zaangażował się w budowę podobnego obiektu w Ostrołęce. Podmiotem koordynującym tam budowę jest Energa, spółka z Grupy Orlen.(PAP)

mb/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -