Płock: szpital tymczasowy, wybudowany przez PKN Orlen, przekazano szpitalowi wojewódzkiemu

- Reklama -

W przekazaniu szpitala tymczasowego w Płocku, który będzie oddziałem tamtejszego WSzZ, uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

„Ten szpital, modułowy szpital, został w trybie błyskawicznym postawiony. To jest wielkie osiągnięcie. Trwało to trzy tygodnie czasu. Szpital jest w pełni przygotowany. Pracowaliśmy dzień i noc” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej na terenie wybudowanej placówki tymczasowej prezes PKN Orlen. Podkreślił, że w budowie szpitala tymczasowego uczestniczyły spółki Grupy Orlen. „W sumie szpital dysponuje 200 łóżkami” – dodał Obajtek. Przekazując oficjalnie tymczasową placówkę dyrektorowi WSzZ Stanisławowi Kwiatkowskiemu zapewnił: „szpital jest ukończony, może funkcjonować”.

Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że jest to już czwarty szpital w projekcie budowy tego typu placówek tymczasowych, rezerwowych przez spółki Skarbu Państwa. „To jest szpital szczególny, szpital kontenerowy, który dzisiaj otwieramy po niespełna miesiącu od decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego by właśnie takie miejsca przygotować” – powiedział Gryglas. Dodał, iż szpitale tymczasowe to placówki potrzebne na czas kryzysów, jak trwająca pandemia koronawirusa. „Obyśmy nie musieli w takim pełnym stopniu wykorzystywać tego obiektu, ale odpowiedzialny rząd musi być przygotowany na sytuacje kryzysowe” – oświadczył.

Szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Pod koniec października Ministerstwo Aktywów Państwowych podało, że spółki Skarbu Państwa, w tym KGHM, Lotos, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks oraz właśnie PKN Orlen wybudują w całej Polsce szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oznajmił następnie, iż pierwsze 100 łóżek w przypadku takiego szpitala w Płocku zostanie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada.

Oprócz szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen zaangażował się w budowę podobnego obiektu w Ostrołęce. Podmiotem koordynującym tam budowę jest Energa, spółka z Grupy Orlen. Placówka – jak zapowiadał wcześniej płocki koncern – ruszyć ma mniej więcej w połowie grudnia. (PAP)

mb/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -