Pływanie może wzbogacać słownictwo

- Reklama -

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Delaware. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat uczyły się nowych słów przed jedną z trzech czynności – pływaniem, ćwiczeniami CrossFit lub kolorowaniem obrazków. Dzieci, które pływały, miały o 13 proc. lepszy wynik w teście badającym słownictwo.

„Ruch pomaga w kodowaniu nowych słów” – powiedziała kierująca badaniami Maddy Pruitt, która sama była pływaczką w college’u, a teraz regularnie uczęszcza na zajęcia CrossFit. Jak wskazała, ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, białka, którego wpływ na mózg porównała do popularnego środka wspomagającego wzrost roślin.

To, że pływanie miało wpływ na słownictwo, a CrossFit nie, Pruitt przypisuje ilości energii, jakiej każde ćwiczenie wymaga od mózgu. Pływanie to czynność bardziej automatyczna, którą dzieci mogą wykonać bez większego zastanowienia i instrukcji. Natomiast ćwiczenia CrossFit były dla badanej grupy nowością, zaś nauka właściwych ruchów wymagała wydatkowania energii psychicznej.

Pruitt pracuje obecnie jako logopeda w szkole podstawowej w Południowej Karolinie, gdzie wykorzystuje swoje odkrycia w praktyce. „Moje sesje bardzo rzadko odbywają się przy stole” – wyjaśniła. – „Zabieram dzieci na plac zabaw lub spacerujemy po szkole”.

Doradczyni Pruitt i współautorka, Giovanna Morini, opiera się na odkryciach dokonanych w swoim laboratorium. Morini, adiunktka na Wydziale Nauk o Komunikacji i Zaburzeń wskazała, że większość badań nad ćwiczeniami analizuje je z punktu widzenia zdrowego stylu życia, a niewiele wchodzi w dziedzinę nauki języka. „Byliśmy bardzo podekscytowani tym badaniem, ponieważ dotyczy ono klinicystów, opiekunów i pedagogów, którzy mogą zastosować je w praktyce” – powiedziała Morini. „To proste rzeczy, nic niezwykłego. Ale mogą naprawdę pomóc w poprawie wyników”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -