Po erupcji wulkanu władze Demokratycznej Republiki Konga zarządziły ewakuację miasta Goma

Zobacz

- Reklama -

„Lawa z wulkanu płynie na południe w kierunku Gomy i dotarła do lotniska na obrzeżach miasta” – powiedział wulkanolog Dario Tedesco. Dodał, że w Nyiragongo otworzyło się drugie pęknięcie, co sprawiło, że lawa spływa w kierunku Gomy.

Tedesco podkreślił, że strumienie lawy z tego wulkanu są jednymi z najszybszych na świecie.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się w Kinszasie rząd. „Plan ewakuacji miasta Goma został uruchomiony. Omawiamy pilne środki, które należy natychmiast podjąć” – napisał rzecznik rządu Patrick Muyaya na Twitterze, nie podając jednak żadnych bliższych informacji.

Wulkan Nyiragongo wybuchł w sobotę wieczorem. Nagła erupcja wywołała panikę wśród mieszkańców Gomy. Tysiące z nich uciekły już z miasta, głównie na wschód, w kierunku granicy z Rwandą.

Nyiragongo to jeden z najbardziej aktywnych na świecie wulkanów. Położony jest w grupie wulkanicznej Wirunga, na północ od jeziora Kiwu w DRK, w pobliżu granicy z Rwandą, w dnie Wielkiego Rowu Zachodniego.

Ostatnia erupcja Nyiragongo miała miejsce w 2002 roku; zginęło wówczas 250 osób, a 120 tys. zostało pozbawionych domów po spłynięciu lawy do Gomy.

Wulkan Nyirangongo znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Wirunga, w którym żyje wiele zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, m.in. goryle górskie.

Eksperci są zaniepokojeni, że aktywność wulkaniczna obserwowana w ciągu ostatnich pięciu lat odzwierciedla aktywność w latach poprzedzających erupcje w 1977 i 2002 roku – podaje Reuters. Wulkanolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego w Gomie (OVG), które monitoruje Nyiragongo, mają trudności z przeprowadzeniem podstawowych kontroli, odkąd Bank Światowy obciął fundusze w związku z zarzutami o defraudację. (PAP)

sp/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -