- Reklama -

PO uruchamia „Platformę dla Przedsiębiorców” – stronę z poradami dla poszkodowanych branż

Zobacz

- Reklama -

Decyzją rządu, od najbliższej soboty zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia. Zamknięte zostaną markety budowlane i meblowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także obiekty sportowe. Od tygodnia w ograniczonym zakresie działają galerie i centra handlowe; od października bary i restauracje mogą serwować napoje i potrawy jedynie na wynos.

Posłowie PO upomnieli się w piątek o wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych branż. „Polscy przedsiębiorcy od roku żyją w środowisku politycznym i prawnym zupełnie nieprzewidywalnym. Nie wiedzą, jakie zakazy zostaną wprowadzone, nie wiedzą kto otrzyma pomoc, tak naprawdę nie wiedzą nic. Bardzo często dowiadują się tego z dnia na dzień” – podkreśliła Marta Golbik na konferencji prasowej.

Jak dodała, w tej sytuacji wielu przedsiębiorców zwraca się z prośbą o pomoc do posłów opozycji. „Z prośbą o informację gdzie mają szukać pomocy, jak mają postępować; zwracają się z prośbą o informację, czy aby na pewno to działanie rządu, zapowiedziane na kolejnej konferencji prasowej, jest zgodne z prawem” – mówiła posłanka PO.

Zwróciła uwagę, że niektórzy przedsiębiorcy są tak zdesperowani, że decydują się na otwarcie swych firm pomimo zakazów. Zdaniem Golbik rząd z kolei traktuje przedsiębiorców w sposób „bezwzględny”: karze ich za łamanie obostrzeń i często nie oferuje żadnej pomocy.

PO postanowiła więc uruchomić specjalną witrynę „Platforma dla Przedsiębiorców”, na którą można się dostać poprzez stronę internetową partii, platforma.org.

„Tam każdy będzie mógł znaleźć przydatne dla niego informacje, tak żeby mógł skutecznie walczyć o swoje prawa, o swoich pracowników i ich rodzin. Znajdziemy tam opinie prawne profesorów, konstytucjonalistów; znajdziemy tam treści wydanych już wyroków, w uzasadnieniach których jest szczegółowo opisane dlaczego działania rządu są niekonstytucyjne i bezprawne. Znajdziemy tam również artykuły prasowe pisane przez ekspertów” – podkreślił Myrcha.

Na „Platformie dla Przedsiębiorców” podany został też adres e-mail, za pośrednictwem którego poszkodowani przedsiębiorcy mogą zgłaszać się po pomoc do polityków PO. „Będziemy się starali na terenie całego kraju odpowiadać na te apele i wspierać tych przedsiębiorców często lokalnie działającymi prawnikami czy organizacjami pozarządowymi” – zapewnił Myrcha.

Zapowiedział też, że Koalicja Obywatelska będzie w dalszym ciągu forsować w Sejmie projekty ustaw, które przewidują odszkodowania dla poszkodowanych branż.

Zgodnie z decyzją rządu od 27 marca do 9 kwietnia wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Zakaz działalności obejmie w tym czasie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -