Pokaż mi swoją playlistę, a powiem ci, kim jesteś

Zobacz

- Reklama -

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli kolejne, niespodziewane źródło informacji o użytkownikach internetu.

W swoim eksperymencie podzielili oni 150 studentów na cztery grupy po ok. 35 osób. Uczestników badania poprosili o zidentyfikowanie członków grupy tylko na podstawie trzech piosenek z ich ulubionej playlisty.

Różnorodność preferowanej muzyki była duża. Studenci słuchali m.in. starszej i nowoczesnej muzyki izraelskiej, klasycznego rocka, czy muzyki pop (od The Beatles i Pink Floyd po Beyonce i Arianę Grande), izraelskiego i międzynarodowego hip hopu oraz innych gatunków.

Wyniki zaskoczyły badaczy. Ochotnicy rozpoznawali inne osoby z dokładnością od 80 do 100 proc., mimo, że nie znali dobrze innych uczestników, ani tym bardziej ich muzycznych preferencji.

„Muzyka może stać się formą opisu człowieka, a nawet sposobem na jego zidentyfikowanie. Dostarcza komercyjnym firmom, takim jak Google i Spotify dodatkowych i pogłębionych informacji na temat użytkowników ich platform. W cyfrowym świecie, w jakim obecnie żyjemy, wyniki te mają daleko idące implikacje, jeśli chodzi o możliwość naruszania prywatności. To szczególnie ważne, ponieważ informacja o ludziach może być wydobyta ze źródła, którego nikt by o to nie podejrzewał i nie jest ono odpowiednio chronione” – podkreślają autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Telematics and Informatics”.

„Odwiedzanie serwisu YouTube jest przez przeciętną osobę postrzegane jako nieszkodliwe, ale według tego badania, może ono ujawnić wiele informacji na temat danego człowieka. Z drugiej strony wiedza ta może zostać wykorzystana jako pomost między ludźmi, a w przyszłości może także doprowadzić do powstania nowych metod diagnostycznych i fascynujących programów terapeutycznych, które będą uwzględniały preferencje muzyczne” – dodają badacze.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/tu-smy042821.php

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0736585321000034?via%3Dihub (PAP)

mat/ agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -