Polacy należą do najbardziej bezsennych narodów w Europie

Udostępnij

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bezsenność jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych. Zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych – oprócz depresji, cukrzycy oraz chorób serca.

Z danych przedstawionych w książce „Dobranoc” wynika, że już prawie połowa Polaków cierpi na bezsenność, podczas gdy pod koniec ubiegłego wieku, czyli przed 25 lat, narzekało z tego powodu mniej niż 30 proc. naszych rodaków.

„Bezsenność stanowi trzecią przyczynę dolegliwości z jakimi do lekarzy zgłaszają się pacjenci – po bólach głowy i problemach ze strony układu pokarmowego” – stwierdza autorka książki Bożena Stasiak.

Pandemia jeszcze bardziej nasiliła bezsenność, powstało nawet określenie – koronasomnia. „Jakość naszego nocnego wypoczynku znacznie ucierpiała wskutek pandemii, która nasiliła zaburzenia okołodobowego rytmu snu i czuwania. Szczególnie niepokojąco wzrastają zaburzenia snu młodzieży. Kiedyś były to sporadyczne przypadku, dziś problem staje się powszechny” – alarmuje cytowany w książce prof. Adam Wichniak, kierownik III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Bezsenność jest poważnym problemem zdrowotnym. Niedobór snu może powodować osłabienie i poważne zmęczenia oraz obniżenie nastroju, jak również nerwice, depresje oraz wiele dokuczliwych objawów i chorób, a nawet otyłość.

Powodem bezsenności może być depresja. Jednym z jej podstawowych objawów jest właśnie zaburzenie snu i zmęczenie w ciągu dnia, które stopniowo się nasila. Jeśli nie będzie ono leczone doprowadza do sytuacji, że cierpiąca na depresję osoba nie jest w stanie wyjść z domu, a potem nie może nawet ruszyć się z łóżka.

Nie należy nadużywać leków nasennych. Są bezpieczniejsze niż te dostępne przed wieloma laty, trzeba jednak pamiętać, że działają jedynie objawowo i można je stosować jedynie sporadycznie, w krótkim okresie. Nie nadają się do leczenia bezsenności przewlekłej. Zamiast pomagać mogą jeszcze bardziej ją nasilać. Utrzymująca się bezsenność wymaga pomocy specjalisty i nie należy z tym zwlekać. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Rozumiemy teksty zapomniane w IV wieku, mimo to niektóre hieroglify to nadal zagadka

Treść niektórych inskrypcji hieroglificznych wciąż pozostaje zagadką. Wynika to z ogromu dostępnych zapisów i ograniczonej mocy przerobowej egiptologów, a nie z niemożności ich odczytania - powiedział PAP egiptolog dr Filip Taterka.

Świętokrzyskie: Zamknięcie basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic, wyłączanie iluminacji

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy gmin z woj. świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy.
- Reklama -

REKLAMA