Politechnika Opolska: rekordowa liczba wniosków o umiędzynarodowienie badań

Zobacz

- Reklama -

Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej, w ciągu ostatniego roku uczelnia złożyła prawie 50 projektów dotyczących powstawania międzynarodowych projektów badawczych. Obecnie naukowcy z opolskiej uczelni prowadzą wspólne badania m.in. z naukowcami czeskimi, niemieckimi, chińskimi, włoskimi i fińskimi.

„Nie mamy żadnych kompleksów, a nasi naukowcy są rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i za granicą. Politechnika Opolska bardzo mocno postawiła na innowacyjność, na rozwój w obszarze nauki, który będzie jeszcze lepszy, jeśli nadal będziemy wzmacniać obszary wpływające na rozwój. Jednym z nich jest budowa interdyscyplinarnych zespołów, drugim, bardzo ważnym, jest zwiększanie finansowania nauki poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz znaczące zwiększenie wewnętrznych środków na rozwój naukowy, np. wprowadziliśmy granty Delta na budowę zespołów badawczych, niebawem wprowadzamy granty Alfa dla pojedynczych naukowców. Kluczowe przy tym jest umiędzynarodowienie naszych badań” – podkreśla prof. Królczyk.

Międzynarodowe zespoły badawcze naukowcy z Politechniki Opolskiej będą tworzyć z naukowcami z Czech, Niemiec, Chin, Włoch, Izraela, Finlandii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. Projekty te dotyczą różnych obszarów badawczych od zrównoważonego wytwarzania poprzez badania z obszaru analizy sygnałów po zarządzanie i jakość systemów eksploatacyjnych. Do Opola przyjadą także naukowcy z Chin, Iranu i Indii, którzy aplikowali o granty m.in. w programach Narodowego Centrum Nauki POLS, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Ulam, czy Marie Skłodowska-Curie Actions.

Jak zaznaczają przedstawiciele władz uczelni, dla cudzoziemców, którzy wybrali Politechnikę Opolską jako miejsce pracy, istotny był zarówno odpowiedni poziom uczelni, jak i nowoczesna aparatura badawcza, jaką dysponuje uczelnia.

„Zagraniczni naukowcy w swojej pracy na politechnice skupią się na inżynierii mechanicznej, informatyce, elektrotechnice, czyli kluczowych obszarach rozwoju naszej uczelni” – wyjaśnia prof. Królczyk. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ lena/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -