Polska Bezgotówkowa: ponad 63 proc. terminali zainstalowano w mniejszych miejscowościach

- Reklama -

Fundacja przekazała, że do końca czerwca 2021 roku w ramach programu zainstalowano ponad 407 tys. terminali do obsługi płatności bezgotówkowych; ponad 63 proc. trafiło do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Jak poinformowano, najwięcej terminali zainstalowano w powiatach: puckim, tatrzańskim i kołobrzeskim.

Fundacja zwraca uwagę, że terminale do płatności bezgotówkowych są coraz częściej instalowane w mniejszych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich. Pytają o nie już nie tylko mieszkańcy takich ośrodków, ale także i turyści.

„Jako Fundacja chcemy wspierać rozwój cyfryzacji lokalnych społeczności z terenów wiejskich i małych miast. W tym obszarze stawiamy na edukację – zarówno cyfrową, jak i finansową połączoną ze współpracą, szerokim partnerstwem z instytucjami prężnie działającymi w danej okolicy. Blisko 2/3 terminali trafiających do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców pokazuje, że Polska lokalna w pełni korzysta z możliwości, które daje im obecnie Program Polska Bezgotówkowa” – uważa prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Grażyna Ciurzyńska.

Według Fundacji cyfryzacja obszarów mniej zurbanizowanych daje m.in. możliwość niwelowania zjawiska białych plam finansowych na mapie Polski, a w konsekwencji wpływa na wzrost gospodarczy regionów. „W miasteczku z szerokim dostępem do internetu można zainstalować terminal płatniczy, dzięki czemu sklep może oferować sprzedaż swoich produktów zarówno na miejscu, jak i wysyłkowo” – podkreślono.

Terminale instalowane w ramach Programu Polska Bezgotówkowa działają już w ponad 15 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Najmniej z kolei w województwach opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Do programu mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały takiej formy płatności. Uczestnicy programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez rok.

Od 1 września 2018 r. program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony m.in. o urzędy i instytucje sektora publicznego przyjmujące płatności, a które nie są przedsiębiorcami.

Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju, Visa oraz Mastercard. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -