Festiwal skierowany jest do młodzieży i osób dorosłych, prezentuje wszystkie gatunki filmowe, które swoją tematyką odwołują się do szeroko rozumianej nauki i nowinek technicznych – wyjaśnił Brodowski.
W ramach konkursowego przeglądu zaprezentowanych zostanie 12 filmów. PFN ufundowała nagrody w dwóch festiwalowych kategoriach – najlepszego z prezentowanych siedmiu filmów krótkometrażowych i dla laureatów spośród pięciu filmów pełnometrażowych, którzy zostaną wyłonieni przez jury konkursu.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział PAP, że Fundacja wspiera polską kinematografię w obszarach produkcji i dystrybucji zagranicznej, upowszechnia też za granicą polskie produkcje oraz koprodukcje – także poprzez działania promujące filmy.
“W przypadku festiwalu filmów naukowych nie tylko mamy możliwość promowania filmów, ale także pokazanej w nich zaawansowanej technologii i innowacyjnych osiągnięć nauki. Wszyscy funkcjonujemy w kulturze audiowizualnej i produkcje filmowe stanowią niezwykłe efektywny instrument edukowania oraz wspierania sektora badawczo-rozwojowego” – ocenił w rozmowie z PAP Zarzecki.
Celem festiwalu jest popularyzacja i pogłębienie wiedzy naukowej oraz propagowanie nowoczesnych technologii – przypomniał wiceprezes PFN Michał Góras.
“Udział w Festiwalu ma rozszerzyć dyskusję o najnowszych odkryciach technicznych, współczesnej i szeroko pojętej nauce. To właśnie przyszłościowe kierunki, które wytyczają szeroki horyzont działania – a takie m.in. projekty są wspierane przez Polską Fundację Narodową” – zaznaczył Góras w rozmowie z PAP.
Wstęp na festiwal jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. W piątek rozpoczął go premierowy pokaz filmu “Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego oraz spotkanie z reżyserem. Oprócz projekcji konkursowych organizatorzy pokażą też film “Science Friction” Emery Emeriego. W sobotę zaplanowano też panel dyskusyjny “Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” oraz galę wręczenia nagród.
Festiwal odbywa się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ul. Poleczki 19.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ aszw/