Pomorskie: umowy dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Zobacz

- Reklama -

Samorządowcy z gmin i powiatów słupskiego oraz bytowskiego odebrali w sobotę w słupskiej delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji drogowych z RFRD z rąk Müller. Umowy podpisali z wojewodą.

Gminy powiatu słupskiego i powiat słupski otrzymały dofinansowanie o łącznej wartości ok. 28 mln zł. Te środki pozwolą min. na przebudowę drogi powiatowej Smołdzino-Gardna, ul. Konarskiego w Słupsku, ul. Polnej w Ustce oraz drogi gminnej w miejscowości Dobra w Dębnicy Kaszubskiej. W Damnicy powstanie nowa ul. Konopnicka.

Natomiast do powiatu bytowskiego i okolicznych gmin trafiło z RFRD ponad 12 mln zł. Te pieniądze wykorzystane zostaną na realizację m.in. przebudowy drogi powiatowej na trasie Role-Rozjazd w gminie Miastko, ulic: Tartacznej, Szkolnej i Strażackiej w gminie Parchowo, ul. Miłej w Bytowie.

„Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to jest fundusz, który ma wspierać drogi lokalne. Z jednej strony rząd PiS buduje drogi o charakterze systemowym, czyli drogi ekspresowe, krajowe, a z drugiej strony wspieramy drogi lokalne, ponieważ były one przez wiele lat zaniedbane. Rekordowe środki finansowe na ten cel są właśnie przeznaczane dla kolejnych samorządów, w kolejnych edycjach rządowego funduszu” – mówił rzecznik rządu.

Wojewoda pomorski zaznaczył, że podpisano już wcześniej umowy finansowego wsparcia w ramach RFRDT z samorządami powiatów: lęborskiego, kwidzyńskiego, sztumskiego. „Kolejne będą zawierane w najbliższych dniach” – dodał.

Podkreślił, że trzy edycje rządowego programu wsparcia dróg lokalnych „to na terenie województwa pomorskiego 850 km dróg – nowych albo wyremontowanych, to 600 mln zł dotacji dla samorządów terytorialnych”.

„Ten nabór, który przed nami, na 2022 r., spowoduje, że na Pomorzu przekroczymy 1000 km dróg lokalnych, które zostaną zbudowane, przebudowane lub wyremontowane” – mówił Drelich.

W ramach RFRD w 2021 r. dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy na Pomorzu wyniesie ponad 136 mln zł. Wsparcie uzyska w sumie 141 zadań: 30 powiatowych i 111 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 328 kilometrów dróg w regionie.

Fundusz Dróg Samorządowych, obecnie przekształcony w Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, powstał jako mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli. (PAP)

autorka: Inga Domurat

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -