Ponad 17,3 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

- Reklama -

Z piątkowego raportu szczepień wynika, że wykonano dotąd dokładnie 34 221 338 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwoma dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest 17 316 491 osób.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 13 807 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Łącznie do Polski dotarło 46 170 230 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów wynosi 36 563 265.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek ponownie zaapelował o szczepienie się przeciw COVID-19. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier zwracał uwagę, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków dziennie zakażeń koronawirusem, zajętych łóżek w szpitalach mamy około 300, z kolei w użyciu jest około 40 respiratorów.

„Zdaję sobie sprawę z tego, że te liczby po prawie półtora roku walki z koronawirusem nie robią wrażenia na większości Polaków” – powiedział Morawiecki, zwracając uwagę, że często przewaga nad COVID-19 okazywała się krótkotrwała i krucha.

Morawiecki wskazywał, że ofiarami koronawirusa w ogromnej większości padają ludzie niezaszczepieni. „To jest 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków. Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki” – podkreślił szef rządu.

Premier zwrócił się także do przeciwników szczepień o zaprzestanie kampanii fake newsów i agresji. Zaznaczył, że osoba niezaszczepiona może zakazić kogoś innego i „może w efekcie końcowym doprowadzić do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób”.

Premier stwierdził też, że rządowe kampanie na rzecz szczepień okazały się skuteczne i dziś około 70 proc. Polaków jest gotowych się zaszczepić, a w listopadzie ub.r. było to poniżej 30 proc.

Morawiecki wskazywał, że zostały przekroczone założenia sprzed kilku miesięcy, dotyczące liczby wykonanych szczepień. Jak mówił, zakładano, że będzie to do końca czerwca 20 mln wykonanych szczepień, a ostatecznie do końca czerwca było to około 30 mln wykonanych szczepień.

Szef rządu zwrócił uwagę, że kontynuowanie szczepień może pozwolić – w razie IV fali – na uniknięcie ryzyka zamykania znowu jakiejś części gospodarki.

Z kolei szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na tej samej konferencji zapowiedział, że zostaną uruchomione dwa duże programy mające na celu zachęcić Polaków do szczepień. Pierwszy to „Rosnąca odporność”, który dotyczyć będzie samorządów.

„Trzy gminy w każdym powiecie, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio milion złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tys. złotych za trzecie miejsce” – powiedział Dworczyk.

Drugi program – jak wskazał – dotyczyć będzie objazdowych punktów szczepień. „Zostaną uruchomione takie mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień” – wyjaśnił szef KPRM.

Dodał, że do tej pory na promocję i akcję szczepień wydano ponad miliard złotych.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek na piątkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że w ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami i spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online z udziałem przedstawicieli podmiotu leczniczego, adresowane do dyrektorów szkół na temat programu szczepień nastolatków.

Machałek przekazała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to filmiki na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną.

Wiceminister podała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Wśród starszych uczniów – w wieku 17-18 lat – zaszczepionych jest około 40 proc.

MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest też około 70 proc. nauczycieli.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -