Ponad 34,5 mln szczepień przeciw COVID-19, w pełni zaszczepione 17,5 mln osób

- Reklama -

W sumie, od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się szczepienia, wykonano ponad 34 mln 597 tys. zastrzyków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że jeśli dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w skali kraju przekroczy 1000, wprowadzone zostaną obostrzenia, które na początek obejmą regiony z najniższą liczbą szczepień.

Dane resortu mówią, że najmniej osób zaszczepiło się w województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Próg 50 proc. przekraczają tylko cztery województwa: mazowieckie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zachęcają do pełnego zaszczepienia się przeciw COVID-19, by skutecznie ochronić się przed wariantem delta. We wspólnym środowym oświadczeniu EMA i ECDC podkreśliły, że pełny cykl szczepienia zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji.

O szczepienie zaapelował w środę także minister Niedzielski. Zwrócił uwagę, że „jesteśmy w punkcie, w którym liczba zakażeń zdecydowanie rośnie i trzeba się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach dojdzie do przyspieszenia”. „Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia” – podkreślał.

Od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 883 448 przypadków. Zmarło 75 269 osób z COVID-19. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -