Porozumienie sektorowe dla wodoru: lokalny wkład min. 50 proc. do 2030 r.

- Reklama -

Porozumienie ma na celu wypracowanie opłacalnych modeli produkcji, magazynowania i dostaw wodoru. Przewiduje, że w 2030 r. moc polskich elektrolizerów do produkcji wodoru sięgnie 2 GW.

Porozumienie podpisali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji finansowych, organizacji branżowych, uczelni, instytutów badawczych, firm prywatnych i spółek Skarbu Państwa.

W ramach porozumienia – jak poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka – rząd zobowiązuje się do tworzenia odpowiednich, spójnych ram regulacyjnych. Porozumienie ma być m.in. kluczowym instrumentem wykonawczym dla Polskiej Strategii Wodorowej, która – jak poinformował Kurtyka – zyskała już akceptację komisji wspólnej rządu i samorządu, co jest ostatnim krokiem przed przedstawieniem dokumentu do akceptacji Radzie Ministrów.

Porozumienie ma prowadzić do wygenerowania sektora gospodarki, który będzie jedną z polskich wizytówek w procesie transformacji energetycznej – dodał Kurtyka.

Nowy zeroemisyjny system energetyczny będzie wymagał wsparcia i wspomagania w postaci zeroemisyjnych źródeł stabilnych jak atom, ale bardziej intrygującym obszarem jest magazynowanie energii, zdolność jej przenoszenia w czasie i przestrzeni. To zupełnie nowa przestrzeń rozwiązań – mówił minister. „Wydaje się nam, że wodór może pełnić rolę absolutnie determinującą, nie tylko w energetyce, ale i w przemyśle, w transporcie, ciepłownictwie” – dodał.

Wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska oceniał, że obecność w porozumieniu spółek Skarbu Państwa, podmiotów prywatnych, najlepszych uczelni, instytucji finansowych spowoduje, że działania będą skoordynowane, uporządkowana, w sposób, który pozwoli nie tracąc czasu zbudować łańcuch wartości.

„Naszym marzeniem jest, aby polski przemysł w większym stopniu korzystał z rozwiązań, które płyną od polskiej nauki i wdrażał ich więcej” – mówił Zyska. Zapewniał też, że inicjatywa ma pełne poparcie premiera Mateusza Morawieckiego.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński oszacował, że wartość dodana sektora gospodarki wodorowej będzie na poziomie 4 mld zł rocznie. Jego zdaniem w obszarze wodoru Polska w tej chwili wysuwa się w Europie na czoło.(PAP)

wkr/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -