Portugalia: Hiszpańska Iberdrola chce zainwestować 3 mld euro w energię odnawialną

Udostępnij

Jak poinformował prezes spółki Iberdrola Ignacio Galan, wśród planowanych na terytorium Portugalii działań są m.in. inwestycje w parki elektrowni słonecznych, farmy wiatrowe oraz w energię wodorową.

Pierwszą inwestycją, szacowaną na 1,5 mld euro, jest duża hydroelektrownia o nazwie SET w fazie testów w dystrykcie Vila Real, na północy Portugalii. Działa ona w oparciu o trzy tamy wodne: Alto Tamega, Daivoes i Gouvaes.

Z szacunków spółki Iberdrola wynika, że SET posiada moc 1158 MW oraz zdolność magazynowania 40 mln kW. “Nie wykluczamy, że docelowo w Portugalii zainwestujemy nawet do 3 mld euro” – zapowiedział szef hiszpańskiej spółki.

Galan wyjaśnił, że łączny potencjał planowanych w dystrykcie Vial Real oraz w innych częściach Portugalii inwestycji w energię odnawialną sięga 3000 MW.

Źródło:PAP

Zobacz

Premier: polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków unijnych

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z Unii Europejskiej, o wiele więcej pieniędzy przekazywanych jest z budżetu państwa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

PIE: UE importuje 76 proc. ropy i 68 proc. gazu spoza OECD

UE importuje 76 proc. ropy naftowej i 68 proc. gazu z państw spoza OECD, a w przypadku 11 z 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, zależność Unii od importu przekracza 85 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
- Reklama -

REKLAMA