- Reklama -

Portugalia: krajowy rekord szczepień przeciw Covid-19 w ciągu jednego dnia

Zobacz

- Reklama -

Według ministerstwa zdrowia Portugalii kolejne masowe szczepienia zostały przeprowadzone w sobotę i wyniosły 62 tys. zaaplikowanych dawek. Objęły one głównie nauczycieli oraz personel administracyjno-techniczny szkół podstawowych.

Jak ogłosił w poniedziałek odpowiedzialny za ogólnokrajowy program szczepień Henrique Gouveia e Melo, od czwartku należy spodziewać się zwiększenia dynamiki szczepień w całym kraju. Nasilenie ich ma służyć wykonaniu zapowiedzianego na wrzesień planu zaszczepienia 70 proc. ludności Portugalii.

Gouveia e Melo wyjaśnił, że w kwietniu rytm dziennych szczepień wzrośnie do 100 tys. Zapowiedział też, że rząd Portugalii skieruje do tego zadania większą liczbę pracowników służby zdrowia i nie wyklucza zatrudnienia dodatkowych medyków.

Z szacunków służb sanitarnych Portugalii wynika, że w kwietniu zakończony zostanie proces szczepienia obywateli mających powyżej 80 lat. Szacuje się, że do poniedziałku w tej grupie wiekowej przynajmniej jedną dawkę przyjęło już 80 proc. osób.

Z ponad 2 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19, jakie trafiły do Portugalii, miejscowe służby wykorzystały już ponad 1,7 mln. Podwójną dawkę przyjęło 470 tys. osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -