- Reklama -

Portugalia: premier Costa opowiedział się za możliwością stosowania Sputnika V

Zobacz

- Reklama -

Costa deklarując, że Portugalia kieruje się wytycznymi Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionek, wezwał władze unijne do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie dopuszczenia do stosowania preparatu Sputnik V oraz innych “skutecznych szczepionek”.

Szef socjalistycznego rządu wyraził przekonanie, że polityka stawiania barier szczepionkom “z powodów miejsca ich wyprodukowania” jest niewłaściwa.

“Podobnie jak ten wirus nie posiada narodowości i nie rozróżnia granic państwowych, tak również szczepionki przeciwko niemu nie mają narodowości” – powiedział Costa.

Szef portugalskiego rządu stwierdził, że dopuszczone do użytku w UE powinny zostać te szczepionki, które “wykazują się zarówno skutecznością, jak i bezpieczeństwem sanitarnym”. “Mogą być one wytwarzane w Rosji, ale też w innych krajach Europy, w USA lub w Chinach” – dodał.

W sobotę burmistrz podlizbońskiej Sintry Carlos Carreiras ujawnił, że istnieje już wstępna umowa dotycząca uruchomienia w tym mieście produkcji szczepionki Sputnik V. Dodał, że prowadzone ze stroną rosyjską negocjacje nie zostały jeszcze zakończone.

Samorządowiec sprecyzował, że Rosjanie są gotowi sprzedać Portugalczykom licencję na produkcję szczepionki Sputnik V. Dodał, że część surowców do wyrobu preparatu zakład w Sintrze musiałby odbierać z Rosji.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -