Portugalski rząd oszacował koszt budowy gazociągu do Europy Środkowej

Udostępnij

Gazociąg biegnący do Hiszpanii miałby zostać powiązany z portem w Sines, na zachodnim wybrzeżu Portugalii, gdzie zlokalizowane są magazyny ciekłego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego metanowcami m.in. z USA i Kataru.

Telewizja CNN Portugal powołała się na szacunki rządu Antonio Costy, że zgodnie z którymi koszt inwestycji wyniesie co najmniej 244 mln euro.

Ze wstępnych planów portugalskiego rządu wynika, że nowy gazociąg zostałby zintegrowany z biegnącą przez Pireneje linią Midcat. Budową tego połączenia na granicy hiszpańsko-francuskiej zainteresowana jest Komisja Europejska.

Projekt powiązania gazociągu do Hiszpanii z portem w Sines, jak przypomniał lizboński tygodnik “Expresso”, odżył wraz z wojną na Ukrainie i koniecznością znalezienia innych niż rosyjskie źródeł zaopatrzenia w gaz ziemny państw UE. Stołeczna gazeta odnotowała, że projekt ten był już w planach portugalskiego rządu w 2009 r., ale nigdy nie doszedł do skutku z powodu wysokich kosztów inwestycji.

Tygodnik “Expresso” ocenił, że obecny koszt przedsięwzięcia to około 350 mln euro.

Źródło:PAP

Zobacz

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku: w związku z rosnącymi cenami w styczniu zajęcia zdalne

W styczniu studenci Uniwersytetu w Białymstoku, największej uczelni w regionie, będą uczestniczyć w zajęciach zdalnie – poinformował we wtorek rektor uczelni prof. Robert Ciborowski. Ma to związek z rosnącymi cenami za energię elektryczną i ogrzewanie.

Na rynkach ropy małe zmiany cen, ale decyzja OPEC+ może mocno namieszać w notowaniach

Na rynkach ropy we wtorek panuje względny spokój, a ceny surowca notują małe zmiany. Środowa decyzja krajów sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy może jednak mocno namieszać w notowaniach, jeśli producenci zdecydują o dużym obniżeniu dostaw ropy - podają maklerzy.
- Reklama -

REKLAMA