Powstał interfejs mózg-komputer, który umożliwił „zapisanie” myśli na ekranie

Zobacz

- Reklama -

Naukowcy z Sanford University wszczepili 65-letniemu mężczyźnie tuż pod powierzchnię mózgu dwie siatki małych elektrod, tworząc interfejs mózg-komputer. Elektrody te odczytują aktywność elektryczną w części mózgu, która kontroluje ruchy dłoni i palców – wystarcza badanie aktywności kilkuset neuronów. Chociaż mężczyzna był sparaliżowany od szyi w dół – wyobraził sobie, jak pisze listy ręką. Następnie za pomocą algorytmu naukowcy ustalili wzorce neuronowe, które pasowały do każdej wyobrażonej litery i przekształcili te wzorce w tekst na ekranie.

Dzięki samej aktywności mózgu mężczyzna był w stanie pisać 90 znaków, czyli 15 słów na minutę. To niewiele mniej, niż wynosi średnia prędkość pisania na smartfonach przez osoby w podobnym wieku – i dwa razy szybciej niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań śledzących ruchy oka. Naukowców zaskoczyło to, że sygnały dotyczące nieużywanych od roku 2007 kończyn udało się odczytać tak dobrze.

Potrzebne będą badania z udziałem większej liczby ochotników. Naukowcy planują przetestować system z osobą, która utraciła zarówno zdolność poruszania się, jak i mówienia. Tłumaczenie aktywności mózgu na tekst lub mowę mogłoby nareszcie umożliwić osobom niepełnosprawnym – na przykład sparaliżowanym – porozumiewanie się za pomocą samych myśli. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -